Diş Tedavisi

Invisalign ile Gülüşünüzü Yeniden Keşfedin

Invisalign ile Gülüşünüzü Yeniden Keşfedin

Invisalign tedavi tekniği, metal tel tercih etmeden dişleri düzeltmeye yarayan bir ortodontik tedavi tekniğidir. Hastaya özel olarak elde edilen şeffaf plak yardımı ile dişlerin dizilimini iyi hale getirmek için yapılan tel gerektirmeyen ortodontik tedavi tekniğidir. Uygulamanın metal telsiz yapılması, bu tedavi tekniğinin en fazla seçilme sebebidir. Bölümünde uzman diş doktorları tarafından hastaya özel olarak uygulama yapılan bir tedavi tekniğidir.

Şeffaf plaklar geleneksel olarak bilinen metal braketlere kıyas ile çok daha rahattır. Kullanım kolaylığı sunan şeffaf plaklar, dişlerin düzeltilmesinin beraberinde hastaya hoş bir gülüş de kazandırmaktadır.

Invisalign Tedavi Tekniği Nasıl Yapılır?

Invisalign tedavi tekniğinde öncelikle kişinin ölçüleri alınmaktadır. Ölçü alınmasının ardından alınmış olan ölçülerin bilgisayar destekli programlarla üç boyutlu olarak özel plak elde edimi yapılmaktadır. Tedavi için kaç tane plak gerekli olacağı ve tedavi zamanı belirlenmektedir. Kişilerine ağızlarına uygun hazır edilen plaklar her on beş günde bir ağızda kalacak biçimde yapılır.

Değişim dönemlerinde dişin gelişimi, Invisalign tedaviye nasıl cevap verdiği gözetilir. Sadece yemek yerken ve sıvı içecekler içerken plaklar çıkarılabilir. Invisalign tedavi de bireyler diş tellerine kıyasla çok rahattır. Özgürlük sunan Invisalign tedaviden başarılı sonuçlar alınabilmesi için gün boyu plaklar dişte kalmalıdır.

Invisalign Tedavi Tekniğinin Özellikleri Nelerdir?

Şeffaf plağı temizlemek ve takıp çıkarmak basittir, kişilerin günlük hayatlarını zor hale getirmez. Bu durumun beraberinde Invisalign tedavi tekniğinin özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Şeffaf plak ağız içinde belli olmamaktadır ve görünmemektedir.
  • Metal braket tercih edilmez ve günlük hayatı engellememektedir.
  • Geleneksel tel tedavisine kıyas ile daha sancısız ve çok daha rahattır.
  • Yemek esnasında çıkartılabilmektedir ve ardından takılabilmektedir.
  • Invisalign tedavi yönteminde plağınızı çıkartıp tedaviye birkaç saat ara vermeniz mümkündür. Bu avantaj özel anlarda ve günlerde kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır..
  • Invisalign tedavi tekniği gerek çocuklara gerek de yetişkinlere yapılabilmektedir.

Invisalign Tedavi Tekniği Uzun Zaman Alır Mı?

Invisalign tedavi tekniği, metal tel tedavi tekniğine kıyas ile daha az bir zamanda tamamlanabilmektedir. Toplam tedavi süresi dişteki rahatsızlıklar ile ilişkili olarak farklılık gösterebilir. Invisalign kullanan bazı hastaların tedavileri altı ayda bitebilir iken, bu zaman birkaç seneye dek de uzayabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir