Diş Tedavisi

Invisalign Bakımı Nasıl Yapılır?

Invisalign Bakımı Nasıl Yapılır

Şeffaf plaklar birçok açıdan klasik braketler yerine tercih edilen popüler bir seçenek olmaya başladı. Pek çok kişi en büyük yararı çok az fark edilir olmaları ve arzu edildiği taktirde çıkarılabilir olmasından dolayı invisalign tedaviyi tercih etmektedir. Bu kadar rahat ve görünmeden dişleri düzeltme imkanına karşı, şayet hastalar her tedavi yönteminde olduğu gibi şeffaf plak kullanım kurallarına, doktorların tavsiyelerine uyum sağlamazlar ise başarısızlık ile sonuçlanan bir tedavi olacaktır. İnvisalign tedavide uyulması gereken bakım kuralları vardır. Bu yazımızda sizlere invisalign bakımının nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Plakları Temiz Tutun

Düzenli bir şekilde plakların temizliğini yapmak onların görüntüsünü muhafaza ettiği gibi ayrıca ağız kokusuna yol açabilecek bakterileri de ortadan kaldırır. Plak temizliği için yumuşak başlı bir diş fırçası ve diş macunu kullanılması yeterli olacaktır. Diş beyazlatmaya sağlayan macunlar bir miktar fazla aşındırıcı içeriğine sahip olabildikleri için plak temizliğinde tavsiye edilmemektedir. Plaklar sabah ve akşam olacak şekilde günde iki defa yapılabilir.

Plakları hekiminizin tavsiyesine göre belirli bir müddet kullanmanızın ardından yenileri ile değiştireceğiniz için bu tavsiyelere uyum sağladıktan sonra çok fazla kirlenmeyecektir. Ancak plak değişimleri arasında aşırı derecede kirlenir ise özel temizleme tabletlerinin kullanımına başvurulabilir.

Yemek Yerken Plakları Çıkarın

Ufak atıştırmalık tüketirken bile üşenmeden çıkarmayı bir sorumluluk haline getirmeniz gerekmektedir. Plakların üretimi çiğneme kuvvetine dayanıklı olacak şekilde yapılmamıştır. Çiğneme sırasında uygulanan basınç plakların biçiminde değişiklik meydana getirerek etkili ortodontik kuvvet uygulamalarına sebep olabilir. Ayriyeten renklenmeler de meydana gelebilir.

Yemek Aralarında Plaklar Soğuk Su ile Durulanmalı

Bir şeyler atıştırmak için planlarınızı çıkardınız. Sonrasında yeniden takmadan evvel planlarınızı basitçe yıkamak son derece yararlı olacaktır. Musluk altında plakları yıkamak bakterilerin uzak tutulması konusunda çok yararlıdır.

Plaklar Kullanılmadığında Kutu İçerisinde Saklanmalı

Plaklarınızı kullanmadığınız zaman kutu içerisinde sakladığınız zaman, plakları kaybetme olasılığınız azalacak hem de temizliği sağlanacaktır. Plakların en fazla kaybedilme sebebi yemek yerken çıkardıktan sonra peçete içerisinde saklamaktır. O yüzden hangi neden ile olursa olsun plak çıkarıldıktan sonra kendi kutusu içerisinde muhafaza edilmelidir.

Plaklar Isıdan Uzak Tutulmalıdır

Plakların üretimi ısıya duyarlı bir materyalden yapılmaktadır. Çok fazla sıcaklık plakların zarar görmesine sebep olmaktadır. Mesela yemek için bir yere gittiğiniz zaman arabanın ön tarafında bırakmamalısınız. Ayrıca plak temizliği yapılırken sıcak su kullanımından uzak durulmalıdır. Kullanılmadığı taktirde kendi kutusu içerisinde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir