Diş Tedavisi

Diş Protezi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Protezi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni protezlerin kullanması hakkında bilgi edinmek belli bir süre ve sabır istemektedir. Daha evvel protez kullanmış olsanız da yeni proteziniz kullanmış olduğunuzdan farklı olmaktadır. Bu sebep ile, önceki alışkanlıklarınızı farklılaştırmanız ve yeni alışkanlıklar edinmeniz gerekli olacaktır. İlk birkaç hafta, alışma zamanına gereksiniminiz olacaktır. Bu zamanda protezinizin sizlerin ağız yapınıza uyumlu hale gelmesi için bazı düzeltmeler gerekli olacaktır. Sabırlı olur iseniz protezinizi kolaylıkla kullandığınızı göreceksiniz.

Protezin Kullanımı

Dudak, dil ve yanakların protezin kontrolünde oldukça fazla tesiri bulunmaktadır. Daha evvel protez kullanmış iseniz yeni protezinize daha kısa zamanda ve kolaylıkla uyum sağlayacaksınız. Protezinize uyum sağlamak için ilk zamanlarda yatar iken çıkarmamanız gerekir. Protezinizi kullanmaya alışmanızın ardından yatar iken protezler çıkartılmalı, ağız dokusu dinlendirilmelidir. Uyur iken protezleri çıkarmayı arzu etmeyenler ise gündüz vakti, uygun olan bir vakitte protezlerini çıkararak ağız dokularını dinlendirmeleri gerekmektedir. Protezler gece vakti çıkartıldığında bir kutu içinde nemli olarak korunmalıdır. Protez tozu ve diğer yapıştırıcıları doktorunuz tavsiye etmediği müddetçe kesinlikle kullanmayınız.

Protezlerin Bakımı

Sağlığı yerinde olan bir ağız için, protezlerinizdeki gıda parçacıklarını her yemeğin ardından temizlemeniz gerekmektedir. Temizleme uygulamasında yumuşak bir fırça sıvı sabun ya da sabun kullanmanız gerekir. Günlük temizliğe ilaveten haftada bir kez temizleme tableti tercih edilebilir. Protezin düşüp kırılmaması için, temizleme uygulaması lavabonuza yakın alanda tutularak ya da su dolu kabın üstünde temizlenmesi gerekir. Protezlerinizin her kısmını hafif bir baskı ile fırçalamalısınız. Protezlerinizi kesinlikle sıcak suya koymamanız gerekir.

Düzenli Kontroller

Zaman ile protezleriniz uyumunu yitirir ve sizler bu durumu idrak edene dek dokularda zararlara neden olabilmektedir. Senede en az bir defa diş doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz gerekir. Yeni protezlerinizin başarısı, diş doktorunuz ile ilişkili olduğu kadar, sizler ile de ilişkili olmaktadır. İyi ve sabırlı bir yaklaşım ile rahat bir şekilde protezlerinizi kullanmayı sürdürebilirsiniz.

Görünüm

Protezlerinizi ilk kullanmaya başladığınız vakit yüzlerinizin görüntüsü sizlere farklı gelebilmektedir. Bütün kaslarınız protezlerinize uyum sağlayınca görüntünüz normal haline dönecektir. Dudak ve yanaklarınızdaki çökme proteziniz ile düzelecektir ve bunun sayesinde daha genç görünmüş olacaksınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir