Diş Tedavisi

Gülüşünüzü Şekillendirmek: Ortodonti Tedavisinin Temelleri

Gülüşünüzü Şekillendirmek: Ortodonti Tedavisinin Temelleri

Ortodontik tedavi, gülüşünüzü ve genel ağız sağlığınızı iyileştirebilmek için uygulanacak olan en etkili tedavi yöntemlerindendir. Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz, ihtiyaçlarınıza uygun en iyi tedavi seçeneklerini değerlendirmeniz için sizlere yardımcı olmaktadır.

Ortodonti tedavisi, bilhassa çene kısmındaki diş çarpıklığının ve düzensizliğin tanısı ve tedavisiyle ilgilenmektedir. Başlangıçta, ortodontik tedaviler gençlerin ve ergenlik döneminde olan kişilerin tedavisine yönelik olmasına rağmen, son dönemlerde ortodonti tedavisi gören kişilerin ortalama yüzde otuzu yetişkindir.

Ortodonti bölümündeki yeniliklerin ilerlemesi ile, pek çok yetişkin birey artık küçüklüğünden kalma ya da bir kaza ya da diş kaybından kaynaklanacak hizalama kaygılarını düzeltebilmek için ortodontik tedaviyi seçmektedir.

Ortodontik tedavinin yaş grubu hastadan hastaya farklılık gösterdiği gibi problemin niteliğine göre tedavi zamanı da değişkenlik gösterir. En kısa tedavi süreci altı ay olmaktadır. Bir- iki sene zaman alan tedaviler çoğunlukta olmaktadır. Üç- dört sene zaman alan tedaviler de olabilmektedir. Damak dudak yarıkları gibi bazı özel hallerde tedavi zamanı uzamaktadır. Asla sancılı bir uygulama olmamaktadır. İlk 1-2 hafta alışma ile ilişkili olarak ufak tefek problemler ortaya çıkabilir. Bu durumun haricinde kişi tükettiklerine dikkat ederek normal yaşamını sürdürür.

Ortodontik tedavi öngörülebilir ve oldukça başarılı bir tedavidir. Kötü kapanışın ya da düzensizliğin ciddiyeti ile ilişkili olarak, ortodontik tedaviler 2 ya da 3 ayrı adımda gerçekleşmektedir. Hastanın takıp çıkaracağı hareketli aparatlar ya da dişe hekim tarafından yapıştırılan hareketli olmayan aparatlar bulunmaktadır. Bunlar da alt sınıflara ayrılır.

Bu tedavi yöntemi, boşluk bırakma, diş çapraşıklığı, çapraz kapanışlar, gömülü dişin uygun olmayan kapanışı ve uygun olmayan diş sürmeleri gibi başka ortodontik aksaklığın bir neticesi olarak yapılmaktadır. Özetle ortodonti, bu problemleri ve hastanın genel gülümsemesini düzeltmeyi hedeflemektedir. Ortodontik tedavi tekniği, dişinizin görüntüsünü iyi hale getirmenin bir yolu olarak tanımlanmaktadır. Sıklıkla uygulanan Ortodonti tedavi tekniği yalnızca bütün görüntüyü iyi hale getirmek ile yetinmediği gibi, bunun yanı sıra uzun zamanlı ağız sağlığı sağlamaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir