Diş Tedavisi

Dişlerim Hep Sarı Neden?

Dişlerim Hep Sarı Neden

Günlük hayatımızda kullandığımız kıyafetlerimiz, eşyalarımız hatta vücudumuzun ve ellerimizin kirlenmesi gibi dişlerin de kirlenmesi çok doğal bir olaydır. Dişlerin kirli olmasına sebep olan pek çok içecek ve yiyecek bulunmaktadır. Bu içecek ve yiyecekler içerisinde sigara, kola, alkol, çikolata, sirke, koyu renkli gıdalar, farklı renklerdeki soslar, içeriğinde gıda boyası yer alan besinler bulunmaktadır. Bu içecek ve yiyeceklerin sık sık yenilmesi dişin sararmasına ve kirlenmesine sebep olabilmektedir. Bu içecek ve yiyeceklerin yanı sıra nar, üzüm, pancar gibi meyve ve sebzelerde dişlerde leke oluşmasına neden olur.

Asit içeriğine sahip olan içecek ve yiyecekleri vücudunuza fazla aldığınızda diş minesinin aşınmasına sebep olur. Diş minesi aşındığı zaman sararmalar ve lekelenmeler daha fazla görülür. Diş ve ağız temizliğine gerekli önemi vermezseniz bakterileri sayısının artmasına ve diş plağı oluşmasına sebep olur. Bu bakteriler ve plaklar zaman geçtikçe dişlerinize ve ağzınıza yerleşerek sararmalara neden olur.

Diş sararması sebepleri içerisinde bulunan en mühim etkenlerden birisi de tütün ve sigara ürünlerinin çok fazla tüketilmesidir. Tükettiğiniz katran ve nikotin maddesi dişlerin sararmasına ve diş sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olur. Genetik sebepler de dişin sararmasına yol açabilir. Genetik sebepler, ufak yaşlarda dişlerde sararmalara sebep olur ve bu durum ileriki yaşlarda diş minesinin aşınıp dentin tabakasının meydana çıkmasına sebep olur.

Florür içeriğine sahip olan diş macunlarını kullanmak diş çürüklerinin önüne geçer, diş ve ağız sağlığı için oldukça mühimdir. Fakat florürün aşırı derecede kullanılması da dişlerde leke oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple diş macunlarındaki florür dengesine dikkat etmek gerekmektedir.

Diş Sararmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Diş lekeleri ve sararmaların önüne geçmenin en mühim çözümü içtiklerinize ve yediklerinize dikkat etmektir. Dişlerinizde sararmaların ortaya çıkmasını istemiyorsanız diş ve ağız sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle dişlerinizde leke oluşmasını ve sararmasını önleyeceğiniz gibi diş ve ağız sağlığınızı da muhafaza etmiş olursunuz. Diş ve ağız sağlığınıza ne kadar dikkat etseniz de diş doktorlarına senede en az 2 defa kontrole gitmeniz gerekmektedir. Çünkü dişlerinizde ve ağzınızda pek çok farklı hastalıklar ortaya çıkabilir ve bu hastalıklar hem dişlerinizin sararmasına hem de sağlığınızın olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.

Diş sararmaların önüne geçmek için kahve, çay tüketmeyi alışkanlık haline getirip çok içiyorsanız, bu içecekleri tüketmeyi azaltmanız gerekir. Sigara ve alkol içiyorsanız bunları kullanmayı azaltmanızda fayda vardır, tamamen tüketmeyi bırakmanız başka sağlık problemlerinin de önüne geçmesinde oldukça mühimdir.

Şekerli ve tatlı gıdaları devamlı ve fazla ölçüde yiyorsanız dişlerinizde sararmalar meydana gelir. Bu türdeki diş sararmalarını engelleyebilmek adına dişleriniz doğru ve düzenli bir şekilde fırçalanması gerekmektedir. Dişlerinizi fırçalamanın beraberinde diş ipi, ağız gargara sularını da kullanmanızda fayda vardır.

Diş sararması için tedbirler alınmasına rağmen birtakım olumsuzluklarda yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda dahi dişlerde sararmalar meydana gelebilmektedir. Bu tür sararmaları önleyebilmek için uzman doktorlara gözükerek diş beyazlatma tedavilerinden faydalanabilirsiniz. Veya evlerinizde kendi kendinize uygulayacağınız diş beyazlatma metotlarıyla dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir