Diş Tedavisi

Dişlere Ne Zarar Verir?

Dişlere Ne Zarar Verir

Ağız ve diş sağlığını korumak ve muhafaza etmek için dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığına dikkat ediyor, rutin şekilde diş kontrollerini aksatmıyor olabilirsiniz. Fakat dişlere zarar verecek alışkanlıklara sahipseniz ağız ve diş sağlığı konusunda problem yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı nelerin dişlere zararlı olduğu konusunda hemen hemen herkesin bilgi sahibi olması gerekir.

Dişlere zarar veren birbirinden farklı etkenler bulunmaktadır. Atıştırmalık olarak bilinen gıdaların çok fazla tüketimi dişlere zarar veren etkenler arasındadır. Ambalajlı gıda çeşitlerinim sürekli olarak tüketilmesi vücudun birçok sistemine olduğu gibi ağız ve diş sağlığını da zarar vermektedir.

Çay ve kahve gibi en sık içilen içecekler ve tütün ürünleri kullanımı da diş sağlığına olumsuz yönde etki yapmaktadır. Çay ve kahve türü içecekler ile tütün ürünleri dişlerde birtakım sorunlara yol açmaktadır. Dişlerde sararma ve lekelenme bu tür tüketim alışkanlıklarına bağlıdır. Tütün ürünlerinin içerisinde yer alan zararlı maddelerden dolayı diş renginde farklılaşmalar meydana gelmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bu tür tüketim alışkanlıkları diş ve diş eti hastalıklarına neden olmaktadır.

Çay ve kahve tüketimi gibi tütün ürünlerin kullanımı dişlere zarar verdiğinden dolayı bu ürünlerin tüketimini azaltmak diş ve ağız sağlığı için son derece önemlidir.

Uyku esnasında dişleri sıkmak veya diş gıcırdatmak dişlere zarar veren alışkanlıklardandır. Şayet uyandığınızda diş ya da çenenizde ağrı hissediyorsanız uyurken diş sıkma veya dişleri gıcırdatma alışkanlığınız mevcut olabilir. Strese bağlı olarak yaşanan diş gıcırdatma ve diş sıkma son dönemlerde sıklıkla yaşanan sorunlar arasındadır. Fakat kontrolsüz bir şekilde yaşanabilen diş sıkma ve diş gıcırdatma diş sağlığına zarar veren alışkanlıklardandır.

Diş gıcırdatma özellikle dişlerin aşınmasına neden olduğu için dişlere pek çok zarar vermektedir. Dişlerdeki aşınma zaman içerisinde diş çürüklerinin yaşanmasına yol açar. Ayrıca diş sıkma yahut diş gıcırdatmadan kaynaklı diş eti rahatsızlıkları ve diş eti çekilmeleri de yaşanabilmektedir.

Atıştırmalık olarak tüketilen ambalajlı gıdaların pek çoğu insan sağlığına zarar verebilecek maddeler barındırmaktadır. Atıştırmalık gıdalar fazladan yağ, şeker ve tuz içermektedir. Bundan dolayı atıştırmalık gıdaların fazla miktarlarda tüketilmesi dişlere zarar vermektedir. Atıştırmalıklar dişlerle beraber diş etlerine de zarar vermektedir.

Şekerli atıştırmalıkların sıkça tüketilmesi, diş sağlığı için çok zararlıdır. Kısacası abur cubur olarak bilinen bu tür gıdaların tüketimin azaltılması sağlık açısından çok önemlidir. Atıştırmalık gıdaların tüketimi sonrasında ağız ve diş temizliği mutlaka yapılmalıdır.

Asitli, şekerli gıdaların yanı sıra meyve sularını tüketimini azaltmak ağız sağılığı ve dişler için gerekmektedir.

Dişleri yanlış fırçalamakta dişlere zarar vermektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir