Diş Tedavisi

Diş Sağlığı İçin Hangi Vitamin?

Diş Sağlığı İçin Hangi Vitamin

Hayalinizdeki gibi sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız eğer ağız ve diş sağlığınıza her daim dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Dişlerinizde meydana gelen leke gibi problemler öz güveninizin düşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı büyük bir önem taşımaktadır.

Gelişen teknolojiler sayesinde tıbbi alanda pek çok ilerleme kaydedilmiştir. Vücudun daha sağlıklı olması ve çalışması için vitamin ve mineraller büyük bir önem taşımaktadır. Vitamin ve mineraller bedenimiz tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gerekmektedir. Özellikle bazı vitamin ve mineraller ağız ve diş sağlığı için büyük bir önem taşımaktadır. Bunlardan akla ilk gelen ise fosfor ve kalsiyumdur. Bu iki mineral diş gelişiminde büyük bir öneme sahiptir. Bu iki mineral ayrıca diş minesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra tükürük üretiminin akışının düzenlenmesine de katkı sağlamaktadır. Tüketeceğiniz süt ve süt ürünleri fosfor ve kalsiyum açısından zengindir. Bu gıdaları yeteri miktarda tükettiğiniz zaman ağız ve diş sağlığınız açısından önemli bir adım atmış olacaksınız.

Sağlık bir dişe sahip olabilmek için diş minesi gereklidir. Diş minesi, diş tabakası için koruyucu bir kalkan gibidir. Bu tabakanın sağlığı için gerekli olan vitamin ise A vitaminidir. A vitamini eksikliğinde diş gelişimi yavaşlar. A vitamini tamamlayabilmek için patates, ıspanak, patates ve brokoli gibi sebzeler tüketmeniz gerekmektedir. Ağız içerisinde çıkan yaralar pek çoğumuz için acı verici bir durumdur. Bu ayaralar yemek yemeyi ve konuşmayı engellemektedir. Bu yaraları önleyebilmek için C vitamini takviyesine ihtiyacınız vardır. C vitamini alabilmek için kuşburnu, kırmızı biber, portakal, maydanoz ve limon gibi besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

Bir diğer önemli olan vitamin ise B grubu vitaminidir. Bu vitamin desteği sayesinde dilde meydana gelen yaralardan ve oluşan tat alma duyusunun kaybolmasından kurtulmuş olursunuz. Bunun için ise badem, fındık, buğday, balık, et, yumurta ve fıstık gibi besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

Vitaminler arasında yer alan D vitamini ise kemik ve diş gelişimi konusunda büyük bir öneme sahiptir. D vitamini eksikliğinde kemik ve diş yapısında bozulmalar meydana gelmektedir. D vitamini alabilmek için yumurta, balık yağı, süt ve süt ürünleri gibi besinleri tüketmeniz yeterli olacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir