Diş Tedavisi

Dişleri Sert Fırçalamak Zararlı Mı?

Dişleri Sert Fırçalamak Zararlı Mı

Dişleri en iyi şekilde fırçalamak, fırçanın yumuşak veya sert olması ile ilgili değildir. Dişleri fırçalamak diş fırçası ile ilgili olmayıp, fırçalama tekniğiyle daha fazla ilgilidir. Fırçalama işlemleri için genel olarak orta sertlikte diş fırçaları kullanılması doğrudur. Çünkü çok sert yapıdaki fırçalarla diş fırçalama dişleri aşındırabilir. Bundan dolayı sert diş fırçası ile sert şekilde fırçalamak yanlıştır.

Sert olan diş fırçası kullanmak dişleri aşındırdığı gibi diş etlerine de zarar verir. Ayrıca dişleri sert fırçalamak dişlerin koruyucu tabakasının aşınmasına da yol açar. Bu gibi durumlar sonrasında diş hassasiyeti ve diş eti problemleri meydana gelir. Diş hassasiyeti ve diş eti sorunları yaşamamak adına genellikle yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır.

Dişleri sert bir şekilde bastırarak fırçalamak dişlerde çürüklerin oluşmasına da neden olmaktadır. Diş çürükleri, diş üzerinde aşınmalara zemin hazırladığı gibi diş minesinin zarar görmesini kolaylaştırır. Dişlerin sararmasını hızlandıran bu gibi yanlış diş fırçalamaları diş ve ağız sağlığına zarar vermektedir. Kısacası sert diş fırçalama dişleri daha iyi temizlemez. Çünkü dişleri sert fırçalamak dişleri temizlemediği gibi fırça çürüğü ismi ile bilinen aşınmalara neden olur.

Yanlış bir uygulama olan sert diş fırçalama dişlerin mine tabakası aşındırdığı için, alta bulunan dentin denilen sarı tabakayı ortaya çıkarır. Sarı tabakanın meydana çıkması sonucunda dişler daha sarı görünür. Dişlerde hassasiyet ve diş eti çekilmesine neden olan sert diş fırçaları kullanırken dikkat etmek gerekmektedir.

Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek için dişlerin sert fırçalanması dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Diş minesini ve dişlerin doğal dengesini muhafaza etmek için diş fırçalarken yumuşak hareketler ile diş temizlenmelidir. Yumuşak hareketler için doğru olan diş fırçalarının kullanılması gerekmektedir.

Dişleri bir günde 3 defadan fazla fırçalamakta doğru bir uygulama değildir. Diş fırçalarken yumuşak yumuşak fırçalama yapılmalı ve diş fırçası ıslatılmamalıdır. Çünkü dişler sert fırçalandığında yalnızca diş yüzeyleri değil diş etleri de zarar görür. Sert diş fırçalama diş etlerinin çekilmesi, diş rengi değişmesi ve dişlerde ağrı gibi olumsuzlukların yaşanmasına neden olur.

Dişlerde yaşanabilecek olumsuzlukları engellemek için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizdeki Diş Hekimlerimizin tavsiyelerini uygulayabilirsiniz.

Diş Fırçası Hangi Sertlikte Olmalıdır?

Diş fırçası hangi sertlikte olmalı diye soracak olursanız, diş fırçaları ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır. Fakat aşırı hassas bir diş etine sahip iseniz yumuşak kıllı fırçaları kullanmak gerekmektedir. Ayrıca normal olan her yetişkinin kullanması gereken diş fırçaları ise orta sertlikte olan fırçalardır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir