Diş Tedavisi

Dişler Neden Çabuk Sararır?

Dişler Neden Çabuk Sararır

Dişlerin sararmasının iki farklı nedeni vardır. Dişleriniz yapısal olarak sarı renkte olabilir. Bunun yanı sıra yeme veya içmenize bağlı olarak dişlerinizde renklenmeler meydana gelebilir. Örnek verecek olursak eğer; asidik içecek tüketimi veya çok fazla çay tüketimi dişlerde sararmaya yol açacaktır. Dişlerin gelişimi sırasında almış olduğunuz antibiyotik içerikli ilaçlar veya antibiyotikler de dişlerin renklenmesine yol açmaktadır.

Pek çok kişi gündelik hayatında çok fazla kahve ve çay tüketimi yapmaktadır. Bu tarz içeceklerin sıkça tüketilmesi dişlerinizde renklenmelere neden olacaktır.

Dişlerinizde meydana gelen renklenme eğer iç tabakalara ulaşmadıysa profesyonel bir yardım alarak yüzeysel bir temizleme yapılabilir. Yapılan bu temizlik sonrasında düzenli fırçalama ile destek sağlayarak ağız bakımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Dişlerde oluşan renkler eğer ki alt tabakalara kadar ulaştıysa beyazlatma işlemi ile güzel ve temiz dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Dişlerde meydana gelen sararmayı önleyebilmek için öncelikle çay, kahve ve sigara gibi alışkanlarınızdan uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca dişlerinizi her gün düzenli aralıklar ile günde 2 defa olmak üzere fırçalamanız gerekmektedir. Dişlerinizi 2 dakikalık süre tutarak fırçalarsanız eğer iyi bir temizleme yapmış olursunuz.

Dişlerin renklenmesine yol açan bir diğer etken ise tatlı yiyeceklerdir. Tatlı yiyeceklerden uzak duramıyorsanız eğer tükettikten sonra mutlaka ağzınızı su ile çalkalamanız gerekmektedir.

Fırçalama sonrasında diş ipi kullanarak diş aralarında kalan artıkları da temizlemeniz gerekmektedir. Diş sağlığınız için belli aralıklar ile diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekmektedir. Diş beyazlatma yöntemleri genel olarak sararma veya leke problemi yaşayanlara yapılmaktadır.

Düzenli diş bakımı yapmanız, dişleriniz için yeterli değildir. Bunun yanı sıra düzenli olarak diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir