Diş Tedavisi

Diş Temizliği Neden Önemlidir?

Diş Temizliği Neden Önemlidir

Ağız hijyeninin sağlanmasında düzenli diş temizliğinin de önemi vardır. Diş ve diş etlerini sağlıklı tutmanın yanında, düzenli diş temizliği diş doktorunun dişleri kontrol etmesine de olanak sağlar. Böylelikle boşluklar ya da diş eti iltihabı gibi problemlerin tedavisi erken dönemde yapılabilir. Diş sağlığı kişi için önem arz ediyorsa ve gülümsediğinde dişlerinin parlamasını istiyorsa, düzenli olarak diş temizleme işlemini yaptırması gerekmektedir. Fakat, daha önce diş temizleme yaptırmadıysanız ya da diş temizliğinin önemi hakkında bir bilgiye sahip değilseniz sizler için hazırladığımız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Diş Kaybını Önleme

Diş eti hastalığı ciddi bir problemdir. Dişlerde plak birikimi olduğunda başlamaktadır. Diş eti hastalığının seviyesi ilerledikçe plak, çenedeki destekleyici kemik dokularını yok edebileceği dişin içerisine doğru hareket eder. Böyle bir durumda dişlerde gevşeme meydana gelir ve düşmeye başlarlar. Diş temizliği, bir kişinin diş eti hastalığı sebebi ile diş kaybı yaşama ihtimalini büyük oranda azalmaktadır.

Boşluk Önleme

Kişilerin düzenli olarak diş doktorlarını ziyaret etmelerinin en büyük nedeni çürük oluşumundan kaçınmaktır. Neticede bir kaviteyi doldurmak ya da kanal tedavisi yaptırmaktansa temizlik yaptırmak ekonomik açıdan daha yararlı olmaktadır.

Ağız Kokusu Önleme

Diş temizliği, ağız kokusuna sebep olan bakterileri kontrol etme konusunda yardımcı olmaktadır. Dişleri düzenli bir şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak nefesi taze tutmak için yardımcı olsa da koku olmayan bir ağız ortamı elde edebilmek için 6 ayda bir diş temizliği yaptırmak gerekmektedir.

Beyaz Dişler ile Gülümseyin

Düzenli bir şekilde diş temizliği yaptıran kişiler daha az lekeye sahip, daha beyaz ve daha parlak dişlere sahip olmaktadır. Diş temizliği yaptıran kişilerin dişlerinde daha az plak ve tartar oluşumu görülmektedir.

Genel Sağlığı Güçlü Hale Getirin

Diş ve diş etlerinin sağlığı, genel sağlık üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Neticede dişlerin kök kısımları sinüslerin ve beyin boşluklarının yakınında yer almaktadır. Bir dişteki enfeksiyon durumu, ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Diğer bir yandan, düzenli diş muayeneleri ve temizlikleri genel sağlığın olumlu yönde etkilenmesine yardımcı olmaktadır. Diş temizliği ile ileride oluşabilecek ciddi sağlık problemlerinin önüne geçilebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir