Diş Tedavisi

Diş Teli Bakımı ve Hijyeni: Nasıl Temizlenir, Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş Teli Bakımı ve Hijyeni

Diş teli tedavisi esnasında dişlere uygulanan bakımların son derece titiz ve özenli olması gerekmektedir. Dişler her gün düzenli bir şekilde fırçalanmalı ve yeteri kadar zaman ayırılmalıdır. Bu yazımızda okurlarımız için diş teli bakımı ve hijyeni hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

Diş doktorlarının tavsiyelerine göre düzenli bir şekilde her gün sabah ve akşam iki defa dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Fakat diş teli tedavisi görüyorsanız dişlerinizin hijyeni için her yemeğin ardından dişlerinizi fırçalamalısınız. Eğer fırçalamazsanız besin parçacıkları diş tellerinin arasına girebilir ve bu parçacıkların temizliği yapılmadığı taktirde ciddi ağız ve diş sorunlarına neden olabilir.

Diş teli kullanan bireyler fırçalama esnasında kısa fırça darbeleri uygulamalıdırlar. Her bir diş yüzeyinin ayrı ayrı sırasıyla temizliği yapılmalıdır. Diş fırçalama esnasında diş etlerini de fazla baskı uygulamadan fırçalayabilirsiniz.

Diş fırçası ve diş macunu seçimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Eğer diş fırçası olarak elektrikli diş fırçası kullanmayı tercih ediyorsanız uç kısmının yuvarlak olmasına dikkat etmelisiniz. Elektrikli değil de normal fırça kullanıyorsanız kıllarının yumuşak ve uç kısmının yuvarlak olması gerekmektedir.

Diş fırçalama esnasında kullandığınız macunun florür düzeyinin bin ppm üzerinde olmasına özen göstermelisiniz. Diş macunun içerisindeki florür diş minesinin kuvvetlenmesine ve çürük meydana gelmesine engel olunmasına yardımcı olmaktadır. Fakat diş eti ve dişleriniz hassas bir yapıya sahip ise daha az duyarsızlaştırıcı bir etkiye sahip olan macun tercih edebilirsiniz.

Ağız ve diş temizliği yerine getirilirken gargara eksik edilmemelidir.

Florür içeriğine sahip olan bir gargara kullanmak diş teli bakımı ve temizliği için son derece mühimdir. Dişlerin fırçalanmasının ardından yaklaşık 1 dakika süresince florür içeriğine sahip olan bir ağız bakım suyu ile gargara yapmanız ağız hijyeninizin tamamı ile sağlanması konusunda rol oynayacaktır. Gargara uygulamasını gece uyumadan evvel yapmanız ağız ve diş temizliği için yeterlidir.

Diş teli bakımının düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için diş ipi kullanılmalıdır.

Diş teli bakımını düzgün bir şekilde yerine getirebilmeniz için diş ipi kullanımına başvurabilirsiniz. Diş teli tedavisi gören kişiler diş ipini kullanamayacaklarını düşünmemelidir. Diş teli tedavisi gören kişiler için özel olarak üretilmiş diş ipleri mevcuttur.

Dişlerde kalan besin artıklarından dişleri arındırmak ve plak meydana gelmesine engel olmak için gün içerisinde bir defa diş ipi kullanabilirsiniz. Fakat diş ipi kullanımı esnasında aşırı derecede güç uygulamamalısınız. Diş teli tedavisi görenler için önerilen diş iplerinden aldıysanız belirtilen talimatlara göre kullanmaya özen göstermelisiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir