Diş Tedavisi

Ağız Sağlığı ve Diş Teli İlişkisi: Çürük, Dişeti Problemleri ve Önleme

Ağız Sağlığı ve Diş Teli İlişkisi

Ortodonti, dişler ile çenenin birbirleri arasında olan ilişkisindeki sorunlar ile alakadar olan bir diş hekimliği dalıdır. Diş teli tedavisi dişlerin çiğneme işlevinin daha etkili olmasını sağlar. İdeal dişler ile kıyaslandığında problemli dişler ile ısırma, koparma ve çiğneme uygulamalarını gerçekleştirebilmek için çok daha fazla çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

Diş Teli Tedavisi Ağız ve Diş Sağlığını Olumlu Yönde Etkiler

Dişlerinde eğrilik olan bireylerde birtakım sorunlar yaşanmaktadır. Eğri olan dişlere bazı dişler öteki dişlerden daha evvel temas edebilir. Bu gibi durumlarda bu dişlere kapasiteleri üzerinde yük binmektedir. Bu durum da dişlerde kronik travma olarak adlandırılan bir olaya soruna neden olur. Kronik travma vücudun farklı herhangi bir bölümünde olduğu gibi dişler üzerinde de son derece olumsuz bir etkiye sahiptir. Kısa bir zaman içerisinde, dişlerde arzu edilmeyen atipik aşınmalar, uzun süreçte ise diş kaybı yaşanmasına sebep olur. Diş teli tedavisi ile bu durumların ortaya çıkmasına engel olunabilir. Diş teli tedavisi ile sorunu ortadan kaldırılan dişlerin maruz kaldığı kuvvetin düzgün bir şekilde dağıtılması sağlanarak bunları taşımaya yarayan çene kasları ve kemiklerinin sağlığı üzerinde de olumlu bir etki oluşturur. Diş teli tedavisinin ardından tedavi öncesine göre daha sağlıklı dişetlerine sahip olunmaktadır. Bilhassa genç yaşlarda tavşan diş olarak isimlendirilen üst keser dişlerin daha önde olduğu hallerde, dişlerin karşı karşıya kaldığı yaralanma ve kırılma olasılığının azaltılmasını sağlar.

Diş Teli Tedavisi Etkili Diş ve Ağız Temizliğine Ortam Sağlar

İdeal durumda olan dişlerin temizliğini gerçekleştirme daha rahat ve etkili olmaktadır. Dişlerin yamuk oluşu temizliğin yapılmasını güç bazı zamanlarda da imkansıza yakın hale getirmektedir. Diş teli tedavisi ile bu zorluklar ortadan kaldırılarak yüksek seviyede hijyen için gereken ağız ortamı sağlanır.

Özgüvenin Artmasını Sağlar

Diş teli tedavisi, diğer tüm avantajlardan önce, kişiye güzel bir gülüş sağlamaktadır. Kişinin güzel bir gülüşe sahip olması özgüven seviyesinin artmasına da neden olur. Dişlerinde herhangi bir problem olmayan kişiler için bu durum pek de anlaşılır değildir. Ancak dişlerinde eğrilik problemi olan kişilerin diş teli tedavisi görmesi onların özgüvenini olumlu yönde etkileyecektir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir