Diş Tedavisi

Diş Macunu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Diş Macunu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Diş macunu seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? Diş macunu seçimi nasıl yapılır? Sağlıklı diş macunu nasıl olur? Farklı diş macunu kullanmak dişlere zarar verir mi? Diş macunu hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Diş Macunu Seçimi Nasıl Yapılır?

Diş macunu gün içerisinde sıkça kullanılan dental ürünlerden bir tanesidir. Diş macunu kozmetik anlamda kişilere katkı sağlarken aynı zamanda ağızda güzel bir tat da bırakmaktadır.

Diş macunu ağızdaki kötü kokuyu ve diş üzerindeki lekelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Diş macunun ağız içerisinde çok fazla görevi vardır. Diş eti hastalıklarını ve diş çürümelerinin oluşmasını engellemektedir. Dişlerinizi günde iki defa flouridli diş macunu ile fırçalamak ağız hijyeninizi tam anlamı ile sağlamaktadır. Diş macunu seçimi konusunda herkes farklı tercihlerde bulunmaktadır. Bu durum kişilerin sosyoekonomik durumu veya kişilerin sağlık durumu nedeni ile değişkenlik gösterebilir.

Ayrıca pek çok kişi diş macunu seçiminde ambalaj ve tat konusunda da etkilenmektedir. Diş macunlarının her birinin farklı özellikleri vardır. Bazı diş macunları çürük önleyici, mine dokusu güçlendirici, beyazlatıcı veya tedavi edici özelliğe sahiptir.

Yanlış Diş Macunu Seçimi

Alacağınız her diş macununu özelliği farklıdır. Kendinize bir ürün alırken nasıl ürün hakkında araştırma yapıyorsanız diş macunları hakkında da aynı şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir.

Yanlış tercih edeceğiniz diş macunu dişlerinize ve diş minenize zarar verebilir. Örnek verecek olursak eğer, dişlerinde aşınma veya erime problemi yaşayan kişilerin tercih edeceği beyazlatıcı diş macunu kişilerin dişlerinde geri dönülmez hasarlar oluşturabilir.

Bu nedenle diş macunu seçimi konusunda size en uygun diş macunu seçimini yapmanız gerekmektedir.

Renkli Diş Macunları

Tercih edeceğiniz renkli diş macunların kullanım sırasında dişlerde anlık renk değişimine neden olabilir. Bu durum tamamen diş yapısı ile alakalıdır. Önemli toplantılara veya topluluk içerisine girerken bu tarz diş macunlarını kullanmak doğru bir tercih değildir.

Renkli diş macunlarının kullanımı dişeti hastalıklarının maskelenmesi şeklinde de görülmektedir.

Dişlerde oluşan bakteri plakları, dişeti kanamasına, renk değişimine ve dişetinde kızarıklıklara neden olmaktadır. Bu durum arka dişlerde oluştuğu zaman gözle görülmesi oldukça zordur. Mümkün olduğunca beyaz renkli diş macunlarını kullanmalısınız.

Çocuklar İçin Diş Macunu Seçimi

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı erken yaşlarda kazanılması gerekmektedir. Bu durumda çocuklarınız için en doğru diş macunu seçimi yapmanız oldukça önemlidir. Çocuklar için tercih edilen diş macunların yetişkinlerin kullandıkları diş macunlarının yapısından daha yumuşaktır. Ayrıca çocuk diş macunları ağız içerisinde herhangi bir tahrişe neden olmaz.

Çocuklar için tercih edeceğiniz diş macunlarının flor değerinin oldukça düşük olması gerekmektedir. Özellikle 0 ve 6 yaş grubundaki çocukların kullanması gereken diş macunlarında flor olmaması gerekmektedir. Çocuklar genellikle diş fırçalarken diş macununu yuttuğu için bu durumu kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Çocuklar ne zaman ki diş macununu yutmamayı öğrenir o zaman flor değeri az olan diş macunlarını tercih edebilirsiniz.

Hassas Dişler İçin Diş Macunu Seçimi

Dişlerde oluşan hassasiyetin ayrı nedenleri vardır. Dişlerinizi diş fırçası ile çok sert bir şekilde fırçalarsanız eğer dişlerinizde aşınmalar meydana gelebilir.

Dişlerinizde oluşan hassasiyet nedeni ile soğuk ve sıcak yemek yeme veya içecek içme gibi durumlarda problemler yaşayabilirsiniz. Bu tarz durumlarda hassasiyet giderici diş macunlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Diş hassasiyetine karşı özel olarak üretilen diş macunlarının üzerinde diş hassasiyeti giderme ve rahatlama tarzında ibareler bulunmaktadır. Diş hassasiyetleriniz için ayrıca çinko veya flour içeren diş macunlarını da kullanabilirsiniz.

Bitkisel Diş Macunları

Günümüzde kimyasal madde içermeyen diş macunları toplum içerisinde popüler bir hale gelmiştir. Doğal diş macunlarının içerisinde bitki özleri ve esans yağları gibi doğal ürünler kullanılmaktadır.

Doğal olarak üretilen diş macunlarını genellikle vegan, vejeterjan ve dişlerini doğal ürünler ile temizlemek isteyenler kullanılır. Bu tarz diş macunlarının içerisinde diş minesini korumaya yarayan florürün bulunmamaktadır.

Diş macunu kadar kullandığınız diş fırçası da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Diş fırçası dişinizin yüzeyine zarar verecek sertlikte olmamalıdır. Diş fırçalarının kılları yumuşak olmalıdır. Fırçalama konusunda, diş macunu seçimi konusunda ve diğer şikayetleriniz için bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir