Diş Tedavisi

Composite Laminate Veneer Nedir? Nasıl Uygulanır?

Composite Laminate Veneer Nedir Nasıl Uygulanır

Porselen veneer olarak da bilinen Composite laminate veneer, gülüş tasarımı kapsamına giren bir diş prosedürü türüdür. Composite laminate veneer tedavisi dişlerinde çapraşıklık, renk kaybı, kırık ya da eksiklik gibi sorunlar yaşayan bireylerde uygulanabilmektedir. Bu sorunların neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için yüzeye uygulanan kaplama çeşididir.

Son yıllarda uygulanmaya başlanan Composite Laminate Veneer tedavi yöntemi ile dişler hem daha sağlıklı tutulur hem de daha estetik görünür. Estetik diş hekimliği hem sağlıklı dişleri hem de görünümlerini korumayı amaçlayan genel bir tedavidir. Çünkü ağız sağlığı tedavilerinde dişler ve çekici görünümü birbirini tamamlar. Bir diş tedavisi, diş hekimimiz tarafından iki bileşenle tamamlanır. Bunlar sağlıklı dişler ve güzel bir gülümsemedir.

Fakat estetik ve sağlık birleştiğinde bireyler hem psikolojik hem de fiziksel olarak istenilen bir duruma getirebilmektedir.

Bugün Dünya genelinde en yaygın kullanılan diş tedavilerinden biri de Composite Laminate Veneer tedavisidir. Uygulanan tedavi dişlerdeki bazı olumsuz durumları düzeltmek için kullanılır ve Yaprak Porselen olarak da bilinmektedir.

Composite Laminate Venner yaygun kullanım alanına sahip diş kaplama yöntemlerinden bir tanesidir. Dişlerde mevcut olan çapraşıklık, renk sorunu, kırık ya da dişlerde eksiklik gibi durumlarda uygulanabilmektedir. Bireylerin gülüşünü ve de psikolojik durumunu negatif yönde etkileyen sorunların ortadan kaldırılması için yapılan estetik kaplama çeşididir.

Composite Laminate Venner iki farklı malzemeden yapılabilir. Kullanılabilen bu iki materyal porselen yahut kompozit materyalden elde edilen kaplamalardır. 

Composite Laminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Composite Laminate Venner tedavisinde ilk öncelikle hasta, uzman diş hekimimiz tarafından muayene edilmektedir. Muayene ile birlikte gerekli olan analizler yapılır.

Hastanın şikayet ettiği sorunları Composite Laminate Veneer kullanarak tedavi etmeye diş hekimimiz karar verir. Tedaviye başlamadan önce hastanın dişlerinin röntgeni çekilir ve diş hekimimiz dişlerinizden gerekli ölçüleri alır.

MockUp yapılır ve tedavi başlamadan önce sonuçların ne olacağının görseli temsili şekilde hastaya gösterilir. Bu süreç hasta için yol göstericidir.

Kalıcı dişler hazır olana kadar hastaya geçici dişler takılmaktadır. Sonrasında ise ölçülere uygun dişler tasarımlanır.

Diş hekimi hastanın beklentilerini, diş rengini ve gülümseme hatlarını bir bütün olarak değerlendirir. Prova sürecinde bu durumlara müdahale edilebilmektedir. Diş uzunlukları, rengi ve formu netleştirilir. Daha sonra Composite Laminate Veneer için kullanılan özel yapıştırıcı çeşitleri kullanılır. Bu yapıştırıcılarla porselenler diş yüzeyine yapıştırma yapılır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir