Diş Tedavisi

Hareketli Diş Protezi Nasıl Temizlenmelidir?

Hareketli Diş Protezi Nasıl Temizlenmelidir?

Hareketli diş protez temizliği nasıl yapılmalıdır? Hareketli diş protezi temizlerken nelere dikkat edilmelidir? Hareketli diş protezi temizliği nasıl olur? Hareketli diş protezi temizliği hakkında aklınıza gelem bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Hareketli Diş Protezi Temizliği

Hareketli diş protezi temizliği konusunda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Ayrıca hareketli diş protezlerinizi pek çok temizleme yöntemi ile temizlemeniz mümkündür.

Hareketli diş protezlerinizi temizleme yöntemlerinize gelin birlikte göz atalım.

Sirkeyle Hareketli Diş Protezi Temizleme

Ev sirkesi ile diş protezlerinizi hem temizleyip hem de dezenfekte edebilirsiniz. Sirke, özellikle dişlerdeki tartarın çıkarılması için en etkili temizleme yöntemlerinden bir tanesidir.

Sirke dezenfeksiyonu oral mantara da oldukça iyi gelmektedir.

Temin edeceğiniz beyaz sirkeyi eşit miktarlarda su ile karıştırın. Daha sonra bu karışımın içerisine diş protezlerinizi bırakın ve gece boyu içerisinde bekletin. Diş protezlerinizin ertesi gün temizlenmiş ve dezenfekte olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

Sirke ve Karbonat İle Hareketli Diş Protezi Temizliği

Sirke ve karbonat temizliği de oldukça diş protezlerinde etkili bir yöntemdir. Bunun için karbonat ve sirkeyi bir cam kase içerisinde karıştırın. Bu karışım kabarana kadar karıştırmaya devam edin.

Hazırladığınız bu karışım içerisinde gece boyunca diş protezlerinizi bekletmeniz gerekmektedir. Bu çözelti sayesinde diş protezleriniz daha temiz ve daha beyaz olacaktır.

Aloe Vera İle Hareketli Diş Protezi Temizliği

Aloe Vera son zamanların cilt ve temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan bitkisel ürünlerden bir tanesidir. Son zamanlarda popüler bir hale gelen bu bitkisel öz oldukça faydalı ve sağlıklıdır.

Hareketli diş protezlerinin temizliğinde de oldukça etkili bir temizleyici güce sahip olan aloe vera, diş protezlerinde ayrıca dezenfekte edici bir özelliği sahiptir. Ayrıca bu bitkisel öz ağız içerisindeki mantar oluşumunu da önlemektedir. Aloe vera jelinin günde iki kez diş protezlerinize uygulamanız yeterli olacaktır. Daha sonra birkaç dakika sirkeli suda bekletip durulayıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bulaşık Deterjanı İle Hareketli Diş Protezi Temizliği

Hareketli diş protezlerini bulaşık deterjanı ile temizlemek en eski ve en kolay yöntemlerden bir tanesidir. Bulaşık deterjanları kesinlikle protezler üzerinde aşındırma gibi bir şey oluşturmaz.

Elinize alacağınız küçük bir miktar bulaşık deterjanı ile hareketli diş protezinizin temizliğini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Gargara İle Hareketli Diş Protezi Temizliği

Temin edeceğiniz ağız gargaraları genellikle güzel bir kokuya ve hoş bir lezzete sahiptir. Bunun yanı sıra bazı ağız gargaralarının tadı oldukça sert ve acı gelebilir. Yalnız ağız gargaraları oldukça sağlıklı ve ağız içerisini dezenfekte edici bir özelliğe sahiptir. Ağzınızda daima hoş bir koku bırakır.

Alacağınız bazı gargaralar tamamen anti bakteriyel bir özelliğe sahiptir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir