Diş Tedavisi

Diş Kontrollerinin Önemi: Periyodik Diş Muayeneleri Hakkında Bilgiler

Diş Kontrollerinin Önemi

Diş doktorunu ziyaret etmek çoğu kişi için korkutan bir dönem olmaktadır. Fakat düzenli bir şekilde diş doktoruna kontrole gitmek olabilecek problemlerin daha başlangıç adımında tanı koyulması ve engelleyici tedaviler ile olabilecek diş kayıpları tehlikesinin yok edilmesini temin eder. En az altı ayda bir kez rutin haline getirip kontrole gitmeniz gerekmektedir. Peki rutin diş kontrolü hangi nedenden dolayı bu kadar mühim ve bu kontroller esnasında neler yapılmaktadır?

Rutin Diş Kontrolü Esnasında Neler Yapılmaktadır?

Diş doktorunuza kontrol amaçlı ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekli olan ziyaretler iki gruptan oluşmaktadır. Bu gruplar temizlik ve kontroldür.

1-Kontrol

Diş Çürükleri

Diş doktorları dişinizde başlangıç adımında bir çürük, plak ya da diş taşı olup olmadığını ayrıntılı bir şekilde kontrol etmektedirler. Diş yüzeyinde olan bakteriden kaynaklanan plakların temizlenmesi halinde zaman ile sert hale gelerek diş taşına dönüşebilmektedir. Ne yazık ki diş fırçası ya da diş ipi, diş taşını temizlemekte yeteri kadar olmayabilmektedir. Bu diş taşı ve bakteri plağı da fazla sayıda ağız sağlığı sorununa sebep olacak kadar mühim bir tehlike etkenidir.

Sonrasında diş etinizin ve dişinizin durumu kontrol edilmektedir. Diş eti ve diş arasındaki mesafe ölçülmektedir bunun sebebi sağlıklı diş etinde mesafeler dar olmaktadır. Diş eti hastalıkları, diş ve diş eti arasındaki boşlukları ilerleyerek genişlemesine sebep olmaktadır.

2-Temizlik

Bakteri Plağı ve Diş Taşımı Oluşumu

Dişinizi diş ipi kullanarak ya da dişinizi fırçalayarak düzenli bir şekilde hijyenini sağlamak, bakteri plağının diş etinden temizlenmesi dönemine katkıda bulunmaktadır. Ancak diş taşlarını evinizde herhangi bir şekilde temizlemek mümkün değildir. Diş taşlarını temizlemek için diş klinik yerleri özel malzemelerden yararlanır. Bakteri plakları ve diş taşlarının temizlenmesinin ardından istenir ise dişler, özel bir macun desteği ile parlatılabilir ve kişinin rahatsızlık duyduğu diş yüzey lekesinden kurtulması temin edilir.

Diş İpiyle Temizlik

Rutin olan kontrollerin son adımıysa diş ipi kullanarak uygulanan diş temizliğidir. Diş doktorunuz dişinizin arasındaki var olan yerlerin temizliğini temin edebilmek için diş ipi kullanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir