Diş Tedavisi

İmplant Tedavisi: Kayıp Dişler İçin Kalıcı Çözümler

İmplant Tedavisi: Kayıp Dişler İçin Kalıcı Çözümler

Ağız içerisinde kayıp olan ya da dişi tamamlayabilmek için çeneye yapılan vida veya vidalar desteği ile uygulanan tedavi tekniğidir. Kayıp olan diş bu vidanın üstüne yerleştirilir. Bir tek diş için yapılacağı gibi uzun diş boşluğuna da bu tedavi tekniği uygulanabilmektedir. Hastanın kemik yapısının dayanıklılığını ve diş eti sağlığı tedavi tekniğinde başarıyı yükseltmektedir.

İmplant, çene kemiğine uygulanan ve proteze yardım için uygulanan doğal olmayan diş köküdür. Kayıp dişin yerine uygulanan, ömrü uzun olan ve hayat boyu kullanılacak bu doğal olmayan köklerin üstüne uygulanan hareketli veya sabit protezler kişinin çiğneme işlevini ve estetik görüntüsünü yerine getirmektedir.

İmplant Tedavi Tekniği Hangi Hallerde Yapılır?

  • Hiç diş bulunmayan üst ve alt çenede, çok fazla kemik erimesi neticesinde kişinin tam protezini kullanamadığı hallerde, protez yapılan implantın üstüne oturtularak tutuculuğun artması temin edilir.
  • Büyük azı dişin eksikliğinde arka kısım dişsiz sonlanıyor ise, kişileri çıkartılıp takılan bir kısımlı protez yerine birkaç implant üstüne hareketli olmayan bir köprü uygulanabilir.
  • Uzun dişsiz boşluk durumunda, uygulanan köprünün gövdesinin uzun olması problem ortaya çıkarmaktadır. Diş olmayan yere yapılacak bir veya birkaç implantla uzun köprünün desteği ve sağlamlığı yükseltilebilir.
  • Tek bir tane dişin eksikliğinde, kaybolan dişin her iki yanındaki dişi ufaltmaya gerek duyulmadan eksik dişin yerine tek bir implant yapılarak üstüne tek bir kaplama uygulanabilir.

Diş İmplantı İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İmplant tedavisi, kayıp olan dişin işlevini ve estetik görüntüsünü yeniden temin etmek amacı ile çene kemiğine yapılan doğal olmayan diş köküdür. İmplant vidası belli kalınlığı ve genişliği olan yapıdır. Bu sebep ile implant yerleştirilmesi öngörülen kısımda, çene kemiğinin bu implantın vidasını kabullenecek uzunluk ve genişliğinin olması gerekir.

Kemiğinin kalitesinin nasıl olduğu ve implant başarısına etki eden etkenlerden bir tanesidir. Ayriyeten tedaviden evvel ve implant ağız içerisinde bulunduğu müddetçe diş etinin tamamı ile sağlıklı olması gerekir.

İmplant işleminde mühim olan ve başarıya etki eden en mühim etkenlerden bir tanesi kemik yapısı olmaktadır. Hasta implant için doğru bir kemik yapısına sahip olması gerekir. Kemik dokusunun tanısı tespiti temin edilmeli ve ardından implant işlemi yapılması gerekir. İmplant işleminden evvel kesinlikle radyolojik ve klinik bir muayene yapılmalıdır.

İmplant tedavisi için eğer hastanın kemiğinin yapısı ve genel sağlık hali uygun ise, üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Sağlıklı yaştan daha fazla mühim bir etkendir. İmplant işlemi yalnızca daha kemik gelişimi sonlanmamış fazla genç kişilerde tercih edilmemesi gerekir.

İmplant zamanı uygulanacak diş sayısı ile ilişkili olarak farklılık gösterebilmektedir. Yaşadığımız dönemde gelişim gösteren teknolojiyle beraber tedaviler çok kısa zamanda sonlanmaktadır. İmplant uygulanmasının ardından ortaya çıkan sancı, normal diş çekiminin ardından hissedilen sancılardan farklı olmamaktadır.

Tedavi tekniğinin sorunsuz bitirildiği durumlarda da kişiler implantların var olduklarını bile duymayacak kadar rahat olurlar. İmplant işlemi esnasında kişi seçimine göre genel veya lokal anestezi tercih edilebilmektedir.

İmplant tedavi tekniğinden evvel ve implant ağız içerisinde kaldığı müddetçe diş etinin sağlıklı olması gerekir. İmplantın kemikle tam bir bütün haline gelmesini temin etmek için iyileşme evresi olan ilk üç- altı ay süresince implant üzerine gelen yükün en aza düşürülmesi temin edilmelidir.

Bilhassa erken evre iyileşme esnasında sigara tüketmek enfeksiyon tehlikesini yükseltebilmektedir. Bu durum için sigara tüketimi önerilmemektedir.

İmplantın kullanma ömrü pek çok faktör ile ilişkili olmaktadır. Kişinin diş ve ağız genel temizliğini temin ederek, sağlığını muhafaza etmesiyle implant yaşam boyu kullanılabilir. İmplantın ömrü yönünden doğru bir biçimde gün içerisinde iki kez diş fırçalamak, ağız gargarası ve diş ipini düzenli bir şekilde kullanmak gerekir.

İmplant organizma için sıradan bir yan tesiri bulunmayan maddelerden elde edilmiş ve senelerdir yoğun incelemelere tabi tutulmuşlardır. Bunlar genel olarak titanyum gibi materyaller olmaktadır ve hiçbir vakit canlı bir organizmanın bir bölümü olmayan benzeri başka maddelerdir. Bu nedenden vücut bunlara karşın antigen elde edip, böbrek ve kalp nakillerinde oldukları gibi implantı kabul etmemesi mümkün değildir.

İmplant işlemi uygulayacak olan doktorun tecrübesi çok mühimdir. Diş doktorunun hususunda tecrübeli ve eğitimli olmasına önem verilmelidir. İmplant tedavisinde karar kılınmış ise bu hususta iyi bir inceleme yapılıp, doğru doktorun bulunması gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir