Diş Tedavisi

Diş Aralarına Dolgu Yapılır Mı?

Diş Aralarına Dolgu Yapılır Mı

Diş aralarında meydana gelen boşluklar pek çok kişinin rahatsız olduğu bir sağlık problemidir. Bir insanın gülümsemesini etkileyen bir diğer faktörlerden bir tanesi de ayrık diş problemidir. Neyse ki gelişen teknolojiler sayesinde ayrık diş probleminizde kurtulmanız mümkündür.

Ayrık diş problemi kişilerin kendine olan özgüvenini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrık dişlerin oluşumunun pek çok nedeni vardır.

Ayrık diş problemi iki diş arasında meydana gelen boşluktur. Ayrık diş problemi doğuştan gelen bir sorun olabileceği gibi sonradan da karşımıza çıkabilir. Ayrık dişlerin oluşturduğu pek çok problem vardır. Ayrık diş problemi çocuklarda veya yetişkinlerde meydana gelebilecek bir sorundur. Çocuklarda oluşan ayrık diş genellikle süt dişleri döküldükten ve daimi dişler çıkmaya başladığı zaman oluşmaktadır.

Ayrık Diş Nasıl Kapatılır?

Dişlerimiz dış dünyaya açılan bir kapı olarak görülmektedir. Bu nedenle dişlerimizin her daim beyaz ve hizalı durmasını isteriz. Ayrık diş problemi olan hastaların genellikle başvurduğu tedavi yöntemlerden bir tanesi de estetik uygulamalardır. Eğer dişlerinizdeki aralıklar geniş bir alana yayılırsa diş teli tedavisi ile ayrık diş probleminizden kurtulabilirsiniz.

Ayrık diş problemi genellikle üstte bulunan ön iki diş arasında oluşmaktadır. Bu kısımda oluşan aralık kişilerin gülüşünü engellemektedir. Dişlerde meydana gelen boşluklar ön yüzeylere yapıştırılan porselen laminalar sayesinde kapatılabilmektedir.

Ayrıca porselen lamina tedavisi dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarını da gidermektedir. Bu tedavi yöntemi dişlerin istenilen boyda olmasını sağlayan bir uygulamadır. Ancak porselen lamina tedavisi hassas bir tedavi yöntemi olduğundan tedavi süresi uzun sürebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir