Diş Tedavisi

Bir Yaşındaki Bebeğin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Bir Yaşındaki Bebeğin Dişleri Nasıl Temizlenir

Bebekler de ilk dişler genel olarak 6 ay ile 12 aylar arasında çıkmaktadır. Bu dönemde bebeklerin diş sağlığına çok dikkat etmek gerekmektedir. Bebeklerin ilerleyen yaşlara geldiğinde daha sağlıklı dişlere sahip olmaları için bu çok önemlidir. 1 yaşındaki bir bebeğin dişlerinin temizlenmesi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler ise;

Doğru Araçlar Seçilmelidir

Bebekler için özel olarak imal edilmiş olan yumuşak kıllı diş fırçaları seçilmeli sert kıllı diş fırçalarından uzak durulmalıdır. Ayrıca bebekler için diş macunu kullanırken florürsüz diş macunu tercih edilmelidir.

Fırçalama Rutini Oluşturulmalıdır

Bebekler de dişler, gün içerisinde en az iki defa yumuşak kıllı diş fırçaları ile fırçalanmalıdır.  Zaman dilimi olarak sabah ve akşam fırçalanmasına özen gösterilmelidir.

Fırçalama Yaparken Nazik Olunmalıdır

Bebeklerin dişleri ve diş etleri fazlası ile hassastır. Bundan dolayı fırçalama yaparken nazik hareketler ve yumuşak dokunuşlar yapılmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

Diş Macunu Miktarı

1 yaşındaki bebeklerde diş fırçalanırken bezelye büyüklüğünde diş macunu kullanmak yeterlidir. Bebekler, diş macununu yutma eğilimi gösterebildiğinden, fırçalama esnasında dikkatli olmalıdır. Bebeklerin diş macununu yutmamalarını sağlamalıdır.

Düzgün Teknik

Bebeğin ağzını açtıktan sonra, diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derecelik açı olacak şekilde yerleştirin. 45 derecelik açı sağlandıktan sonra kısa ve sert olmayan hareketlerle dişlerin ön, arka ve çiğneme yüzeylerini fırçalayabilirsiniz.

Dil Temizliği

Fırçalama tamamlandıktan sonra, diş fırçası yardımı ile bebeğin dilini nazik şekilde temizleyebilirsiniz. Dil temizliği bebeklerin ağzında birikmiş olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Fırçalama Sonrası Durulama

Fırçalama işlemi sonrasında, bebeğin ağzı su yardımı ile durulanmalıdır. Temiz bir bezle nazikçe silerek te bebeklerin ağzı durulanabilmektedir.

Düzenli Diş Hekimi Ziyaretleri

Bebeklerde ilk diş çıktığında yahut en geç 1 yaşına geldiğinde diş hekimine ilk ziyaret gerçekleştirilmelidir.

Sağlıklı Beslenme

Şekerli gıdalar ve meyve suları gibi ürünlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Böylelikle bebeklerin diş sağlığını kolaylıkla koruyabilirsiniz.

Kısacası 1 yaşındaki bir bebeğin diş bakımı, ilerleyen yaşlardaki diş sağlığı için temel oluşturmaktadır. Bu nedenle erken yaşlarda başlanan diş bakımı rutini, bebeğin sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlamaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir