Diş Tedavisi

Ağız Sağlığı Genel Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Ağız Sağlığı Genel Sağlığınızı Nasıl Etkiler

Ağız sağlığı genel sağlığı nasıl etkilemektedir? Ağız ve diş sağlığına evde nasıl dikkat edebiliriz? Ağız ve diş sağlığı genel sağlık problemimizi kötü etkiler mi? Ağız sağlığının genel sağlığa etkileri nelerdir? Ağız sağlığı hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Ağız Sağlığının Genel Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Sindirim ve mide sistemimizin ilk durağı ağızda başlamaktadır. Ağız içerisinde yer alan diş ve diş etlerinin sağlığında meydana gelen problemler doğrudan mideye ve sindirim sistemine olumsuz etkiler yapmaktadır.

Gündelik hayatımızda diş yapımızın sağlıklı ve beyaz olması toplum içerisinde gülümsememize oldukça büyük bir etki bırakmaktadır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı bakımı oldukça önemli bir konudur. Ağız içerisinde bakımı unutulan ve önemsenmeyen bir diğer önemli organımız ise dildir. Dilimizin tat alma, çiğneme, konuşma ve yutma gibi önemli görevleri bulunmaktadır. Dişlerimizi fırçalarken dilimizi temizlemeyi de kesinlikle unutmamalıyız.

Dişlerin yeterli olarak bakımının yapılmaması diş kayıplarına neden olmaktadır. Bu diş kayıpları ise konuşma ve kelimeleri telaffuz etmede doğrudan kişilere problem çıkarmaktadır.

Ayrıca diş kayıpları kişilerin öğünlerini tam olarak öğütememesine neden olabilir. Ağız ve diş sağlığındaki bir diğer önemli problem ise meydana gelen diş çürükleridir. Dişlerde meydana gelen çürükler ve diş etinde meydana gelen enfeksiyonlar zaman içerisinde eğer tedavi edilmezse ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Ağız ve diş sağlığının bozulması kalp, böbrek ve eklemler gibi yapıları etkileyebilir.

Temel Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Temel ağız ve diş bakımının gündelik olarak düzenli yapılması kronik hastalıklara karşı direnç kazanmamıza yardımcı olmaktadır. Günlük yapacağınız rutin bakım sayesinde ağız içerisinde tam koruma sağlayabilirsiniz.

Günlük olarak yapmanız gereken temek ağız bakımını maddeler halinde sizler için sıraladık.

  • Diş fırçalama,
  • Diş ipi kullanma,
  • Ağız bakım suları ile ağız içerisinde gargara yapma.

Günlük bu şekilde rutininizi aksatmadan yaparsanız evde ağız ve diş bakımınızı sağlıklı bir şekilde yapmış olursunuz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir