Diş Tedavisi

Ağız Çalkalama Suyu (Gargara) Yararlı Mıdır, Zararlı Mıdır?

Ağız Çalkalama Suyu (Gargara) Yararlı Mıdır, Zararlı Mıdır

Ağız çalkalama suyu diğer bir ifade ile gargara, ağız kokusunu engellemek için idealdir. Ağız çalkalama suyu ağız da yer alan bakterileri de yok etmektedir. Ağız kokusuna engellemesi ve bakterileri yok etmesine rağmen uzmanlar gargaranın, kronik hastalıklara neden olduğunu belirtmektedir. Kısacası ağız çalkalama sularının yararlı ve zararlı olan birtakım yönleri bulunmaktadır.

Ağız çalkalama suyu, dişler üstünde bakteri plağına yol açan zararlı asit maddelerine karşı koruma sağlayarak, diş problemlerini önlemektedir. Ancak gündelik yaşamda ağız bakımı için diş ipi temizliği ya da diş fırçası kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ağız bakım suları nefesi tazeleyen özelliği ile sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra diş etlerine yarar sağlayan yapısı pek çok avantaj sağlamaktadır. Diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçmek ve çürük oluşumunu yok etmek için de kullanılmaktadır. Bununla birlikte diş sıkıtılarının ekarte edilmesi için ağız çalkalama suyu kullanımı önerilmektedir.

Gargara ya da ağız çalkalama sularının gereğinden fazla kullanımı, sağlık bakımından olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Ağız bakım suyunun fazla kullanılması, zararlı olan bakteriler ile beraber obezite ve diyabete karşı koruyucu özellikte olan yararlı bakterileri de yok etmektedir.

Ağız bakım suyu çeşitlerinin hemen hemen tamamı anti bakteriyel bileşenlerden oluşmaktadır. Ağız çalkalama suları hem faydalı hem de zararlı bakterileri öldürmektedir. Bu gibi özelliklerinden dolayı ağız çalkalama sularının çok fazla kullanılmaması gerekmektedir.

Diş ve diş eti sağlığı yanı sıra diş ile alakalı olan birçok ayrıntıyı korumak için düzenli olarak ağız bakımı yapmak gerekmektedir. Ağız bakımı için kullanılan ürünler arasında en fazla bilinen diş macunlarıdır. Ancak son dönemlerde yaygın şekilde kullanılan ağız bakım suları da diş temizliği için idealdir. Temizleyici ve ferahlatıcı özelliği ile rahatlıkla kullanabileceğiniz ağız çalkalama suları yararlıdır ancak optimum miktarlarda kullanılmalıdır.

Kendiniz için en uygun ağız çalkalama suyu satın almanız, almış olduğunuz gargaranın en doğru zamanda ve en doğru oranda kullanmanız en başarılı sonucu almanız açısından son derece önemlidir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir