Diş Tedavisi

Ayrık Dişlere Dolgu Yapılır Mı?

Ayrık Dişlere Dolgu Yapılır Mı

Ayrık dişlere dolgu uygulanır mı? Ayrıl dişlere dolgu yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ayrık dişlere uygulanan dolgu doğal durur mu? Ayrık dişlere uygulanan tedaviler hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Ayrık Dişlere Dolgu Tedavisi Yapılır Mı?

Ayrık dişlere uygulanan dolgu tedavisine Bonding Tedavisi adı verilmektedir. En kolay ve en hızlı tedavi şekli olan bonding uygulaması sayesinde dişleriniz daha doğal ve daha güzel görünmektedir.

Bonding tedavisi sırasında hastanın dişleri veya ağzı uyuşturulmayacaktır. Bu tedavinin en önemli detayı ise ayrık diş kapatılırken dişin yapısı ve boyutlarını fazla büyütmeden estetik bir görünüm kazandırmaktır. Bu tedavi için bonding tedavisinde uzman olan hekimler ile iletişim halinde olmanız sizin açışınızdan daha iyi olacaktır. Bu sayede daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bonding tedavisine başlamadan önce hastanın ağzındaki dişler temizlenir. Daha sonra diş rengine uygun bir şekilde kompozit dolgu hamuru ayrıl olan bölgeye uygulanır. Diş hekimi burada hamuru yerleştirirken dişlerin simetrik durması için özenle hareket eder.

Dişlerin ayrık kısmına yerleştirilen kompozit dolgu daha sonra cilalanarak parlak bir hale getirilir.

Bonding tedavisi hastalar tarafından sıkça tercih edilen tedavilerden bir tanesidir. Bonding uygulamasını yaptıran hastaların gündelik hayatlarında dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Gündelik hayatlarında alışkanlık haline getirdikleri bazı alışkanlıklarını bırakmaları gerekecek. Örneğin; diş gıcırdatma veya sert yiyeceklerden kaçınmaları gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir