Diş Tedavisi

4 Yaşındaki Çocuğun Azı Dişi Çekilir Mi?

4 Yaşındaki Çocuğun Azı Dişi Çekilir Mi

Ufak yaşlardan başlayan diş sağlığıyla ilgili birtakım kaidelerin ve tedavilerin kesinlikle uzman bir doktora danışıp uygulanılması şarttır. Bu sebep ile bilhassa süt dişleri ile ilgili işlemlerde, ayrıntılı bir şekilde inceleme ve bu alanda uzman diş doktorları tarafından uygulanması çok mühimdir. Uygulama çerçevesinde genel algı diş çekilme işlemleridir. Peki, süt dişlerini erkenden çekmek zarar verir mi?

Süt Dişleri

Süt dişleri doğumdan başlayıp çok mühim bir dönemin ardından çocukların sahip olduğu ilk dişleridir. Bu dişlere bakmak ve muhafaza etmek ilerleyen yaşlarda diş ve ağız sağlığı ve estetik açıdan son derece mühimdir. Bu dişler çocuğun ilk sahip olmuş olduğu dişler olmasının beraberinde hem çene hem de damak yapısı bakımından ilerleyen zamanlara hazırlık yaparcasına bir rolü de üstlenmektedirler. Süt dişlerinin çekilmesi ya da dökülmesi neticesinde sonradan çıkacak olan dişlerin geliş sırasında ya da son biçimini kazanmasında önceki dişlerin ne biçimde alındığının önemi oldukça fazladır. Erken çekilme ya da diş bakımı yönünden zaaf gösterilen haller ya da ufak yaşta ortaya çıkan diş ve ağız sağlığı sorunları ilerleyen yaşların diş ve ağız yapısına iyi olmayan bir şekilde zemin hazırlamaktadır. Bu hususta daima olduğu gibi çocukların endişelenmeden diş doktoruna gidebilmesi ve bu mevzuda eğitimin verilmesi oldukça mühimdir. Fakat meydana gelebilecek süt dişi sorunlarına müdahale edecek doktorun da çok dikkatli olması gerekmektedir. Süt dişlerini erkenden çektirmenin zararı var mıdır? Biçimindeki kaygılara karşı kesinlikle anne babanın doğru bir şekilde bilinçlendirilmesi kadar bu dişlere uygulanacak müdahalelerde de uygun tanı konması mühimdir.

Süt Dişleri Çekimi

Süt dişlerini çekerken yapılabilecek yanlışlar bilhassa zamanlama hususuna dayanmaktadır. Genel kaide olarak 12 yaşına gelinceye kadar süt dişlerin görevlerini yerine getirmesi ideal durum olarak kabul edilmektedir. Bundan evvel çekilecek ya da uygun olmayan diş ve ağız bakımı sebebiyle kaybedilecek dişler gelecek zaman için bazı sorunların nedenidir. Süt dişlerinin önceden çekimi zarar verir mi? Sualine evet cevabı vermeye sebep olan bu sorunların en mühimi, gelecek olan dişlerin damakta batık kalması ve dişin dış görünüşünün çok çarpık bir biçimde gelişim göstermesidir. Yine süt dişlerindeki iltihap ve ağrı gibi hallerde problem yaratacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir