Diş Tedavisi

20 Yaş Dişleri Çekilmezse Ne Olur?

20 Yaş Dişleri Çekilmezse Ne Olur

Çenenin en arka bölümünün içerisinde bulunan 20 yaş dişleri, 17-25 yaş arasında çıkan ya da çıkmak için çabalayan dişlerdir. 20 yaş dişleri çıkmaya başladığı zaman kişiler yoğun bir şekilde ağrı çekmeye başlamaktadır. Ağızda son kalıcı dişler olarak çıkan 20 yaş dişleri çıktığında ağrı durumu kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bazı kişiler bu dönemi ağrılı bir şekilde geçirirken, bazı kişilerde herhangi bir ağrı problemi meydana gelmemektedir.

20 yaş dişlerinin çene yapısına adapte olması son derece zor bir durumdur. Bu nedenden dolayı da apse, ağrı ve farklı problemlerin görülmesi ile sıklıkla karşı karşıya kalınır. Dişlerin zor bir çıkış aşamasına sahip olması, bu çıkış bölgesi üstünde bakterilerin birikmesine yol açar. Bütün bu problemlerin ortaya çıkma nedeni ise insan çenesinin yeteri oranda yere sahip olmamasıdır. Bütün bu problemler ile birlikte, çene üstünde çarpık duruma gelen dişlerin bulunmasına ve çene yapısının tamamı ile bozulmasına da sebep olabilmektedir.

20 Yaş Dişleri Belirtileri Nelerdir?

Kişi sağlam ve düzgün bir çene yapısına sahipse, 20 yaş dişinin çıkmasına engel olacak bir problem bulunmuyorsa, dişlerin çıkma aşamasında herhangi bir ağrı ya da problem durumu ile karşılaşılmamaktadır. Fakat çene yapısında problem olan ve yeteri kadar yer bulunmayan kişilerde, ne yazık ki diş ve diş etlerinde ağrı durumu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bununla birlikte şu belirtiler de görülebilmektedir:

  • Diş etlerinde yaşanan hassasiyet durumu
  • Kulak ve çene bölgesinde meydana gelen ağrılar
  • Ağız içerisinde kötü koku durumu
  • Çiğneme esnasında ağrı yaşanması

Bu ve bunun gibi problemler 20 yaş dişlerinin çıktığına işaret edebilir.

20 Yaş Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gömülü halde olan 20 yaş dişleri üst çene yapısı, kulak bölgesi, çene altları ve boyun bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Hatta nadir rastlansa da lenf bezleri üzerinde şişlikler de meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunlar ile karşılaştığınız zaman mutlaka bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Bununla birlikte 20 yaş dişlerinin çekimi konusunda da bir program oluşturulabilir.

Şayet evde kısa zamanlı bir rahatlama yaşamak arzu ediliyorsa, ılık tuzlu sudan yardım alınabilir. Ilık bir bardak su ile bir çorba kaşığı tuz karıştırılmalıdır. Bu karışım ile 1 saat aralıklar ile ağız çalkalanabilir. Karanfil yağı da meydana gelen ağrı durumuna çözüm olan doğal bir seçenektir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir