Diş Tedavisi

Sağlıklı Dişler İçin Ağız ve Diş Bakımı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Sağlıklı Dişler İçin Ağız ve Diş Bakımı

Dişlerin sağlıklı olması bütün insanlar için büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı olmayan dişler; dişlerin çürümesine, ağzın kokmasına, diş kaybına ve diş eti kanamalarına neden olmaktadır. Fakat en fazla ihmal edilen sağlık sorunları içerisinde bulunmaktadır. Bunun sebebi günlük yaşamı sadece diş ağrısı halinde etki ettiği düşünülmektedir.

İhmalin en aza indirilmesi için yaşadığımız ülkede her sene 22 Kasım Diş Sağlığı Haftası olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olabilmek için bakım hususunda dikkat edilmesi gerekilen noktalar atlatılmamalıdır. Gündelik yaşamda ağız ve diş sağlığı için yapılan ve de yapılmayan ufak işlemler sağlık üzerinde büyük oranda etkili olmaktadır. Peki bu adımlar hangileridir?

Kahve Tüketiminin En Aza İndirilmesi:

Kahve tüketme alışkanlıkları son senelerde değişmiş ve kahve tüketimi fazlalaşmıştır. Fakat gün içerisinde devamlı kahve içilmesi ağız içerisinde yer alan ve asit salgılayan bakterilerin çalışır duruma gelmesine neden olmaktadır. Bu bakteriler diş üstünde yaşam sürerek dişlerin çürümesine neden olur. Kahve tüketimini en aza indirerek kahvenin yerine süt ve süt ürünlerini tüketilmesi diş sağlığı için oldukça mühimdir. Kahveden vazgeçmeniz mümkün değil ise şeker kullanmadan tüketmeniz önerilir.

Diş İpi Kullanılması:

Dişlerin sağlıklı olması için yapılması gerekenler içerisinde en mühim olanlardan bir tanesi diş ipini kullanmaktır. Diş fırçası ağız içerisinde yer alan bazı noktalara ulaşmakta zorlanır. Sağlıklı ağız ve diş ortamı oluşturmak ve çürük oluşumuna engel olabilmek için diş araları diş ipi ile temizlenmelidir.

Diş Fırçalamanın Doğru Yapılması:

Diş ipini kullanmak kadar mühim olan bir başka husus herkesçe bilinen dişleri gün içerisinde iki kez fırçalamaktır. Diş fırçanızı belirlemek için doktorunuza başvurabilirsiniz. Üç ayda bir diş fırçanızı yenilemeniz gerekir. Birçok kişi diş fırçalama yaparken diş fırçası ve macunu ıslatarak gerçekleştirmektedir fakat bu son derece yanlış bir uygulamadır. Diş fırçası ıslanma neticesinde yumuşayıp tam anlamıyla temizleyemez. Diş macunuysa ıslandığında florür kaybeder.

Sigara Tüketilmemesi:

Ağız ve diş sağlığı üzerinde büyük tehdit oluşturan durumlar arasında sigara kullanımı yer almaktadır. Sigara kullanımı dişlerin sararmasından ağız kanserine kadar pek çok problemin başlangıcı olmaktadır. Sadece dişlerin sağlıklı olması için değil, bütün vücut sağlığı için sigaradan uzaklaşmak çok mühimdir.

Temizlenmesi Zor Tatlıları Dikkatli Tüketmek:

Bazı besinleri dişten temizlemek güçtür ve bu durum dişlerin çürümesine bile neden olmaktadır. Dişlere yapışan tatlılar başlı başına bir problemdir. Dişe yapışan sakız ve tatlılardan uzaklaşmak, mümkün değil ise tükettikten sonra dikkatli bir şekilde diş temizliği yapmak çok mühimdir.

Sebze ve Meyve Tüketilmelidir:

Dişlerin sağlıklı olması için neler tüketmeliyiz, sualinin yanıtları içerisinde sebze ve meyve mutlaka bulunmaktadır. Sebze ve meyvelerde yer alan vitaminler diş etleri için mühimdir. Bunun beraberinde sert olanlar dişlerin mekanik temizliğini temin etmektedir.

Su Tüketiminin Arttırılması:

Vücudumuz için en gerekli sağlık kaynağı sudur. Bu su kaynağı dişler için de ihtiyaçtır. Bilhassa yemeğin hemen ardından tüketilen su genel bir ağız temizliği sağlamaktadır. Bunun ile birlikte yemeğin ardından asidik durumda olan ağız içerisinin nötrlenmesini sağlamaktadır.

Yemek Dışında Tatlı Tüketilmemesi:

Tatlıları yemeğin hemen ardından tüketilmesi daha sağlıklıdır. Yemek zamanı haricinde yenilen tatlılar çürümeye sebep olan bakterilerin yeniden aktifleşmesine neden olur.

Şeker Tüketimini Minimum Seviyede Tutmak:

Şekerli besinler diş çürümelerinin en büyük sebepleri içerisinde bulunmaktadır. Daha az şeker yemek diş sağlığı açısından çok mühimdir. Şekeri tükettikten sonra diş fırçalamak ya da mümkün değil ise su tüketerek ağzı temizlemek gerekmektedir.

Düzenli Diş Doktoru Kontrolü:

Diş doktorunu düzenli aralıklarla ziyaret etmek meydana gelebilecek problemleri önceden görmenizi ve çözüme ulaştırılmasını sağlamaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir