Diş Tedavisi

Diş Sararması Neyin Belirtisi?

Diş Sararması Neyin Belirtisi

Diş sararması birçok kişinin ortak sorunlarından biridir. Estetik bir gülüş konusunda da probleme neden olan bu durum birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Diş sararmasının en yaygın sebebi ise ağız ve diş bakımının yeterli kadar yapılmamasıdır. Dişlerin sararması bakımsız ve sağlıksız bir görüntü oluşmasına neden olur. Dişlerde sararmaya sebep olan durumları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Tütün Ürünleri Kullanımı

Diş sararmasının yaygın sebepleri arasında yer alan durumlardan biri tütün ürünlerinin kullanılmasıdır. Tütün ürünleri kullanılmaya başladığında çok kısa bir zaman içerisinde dişlerde sararma meydana gelebilir. Tütün ürünleri kullanan birçok bireyin dişlerinde sararma oluştuğunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Yiyecek ve İçecekler

Genel olarak diş sararmasına sebep olan durumların başında tüketilen gıdalar gelmektedir. Kahve, çay veya böğürtlen gibi içecek ve yiyecekler dişlerde leke oluşumuna yol açabilir. Kırmızı biber, baharatlar veya üzümden elde edilen yiyeceklerde dişlerde sararmaya neden olabilmektedir. Bu besinler tüketildiği zaman diş yüzeyleri sararmaya başlar. Ağız ve diş temizliğinin aksatılması ile beraber lekelerin belirginliği de zaman içerisinde artış gösterir ve bunun sonucunda daha sarı dişler ortaya çıkar.

Yaşın İlerlemesi

Yaşın ilerlemesi ile beraber dişlerde daha fazla aşınma oluşmaya başlar. Aşınma neticesinde ise dişin minesi incelir ve bu durum sonucunda dişler sararır. Çünkü dişin mine katmanının aşınması ile beraber dentin tabakasının ortaya çıkması mevzu bahistir. Bununla bağlantılı olarak dişlerin daha da sarı bir renge bürünmesi gibi bir problem doğar.

Bazı İlaçların Kullanımı

Antibiyotik ve benzeri ilaçların kullanımı ile bağlantılı olarak sararma meydana gelebilir. Bilhassa uzun süre boyunca kullanılmak zorunda kalınan ilaçlar dişlerde sararmaya yol açabilir. Anemi problemi olanlar yazılan ve demir takviyesine sahip olan ilaçlar, klorheksidin içeriğine sahip olan antiseptik özellikli gargaralar da bu sınıfta yer almaktadır. Genellikle ilaç kullanımına son verildikten sonra sararmanın geçtiği düşüncesi hakim olsa da diş beyazlatma yapılması gerekmektedir.

Genetik Faktörler

Diş sararmasına neden olan unsurlar arasında genetik faktörler de yer almaktadır. Diş rengini belirleyen etkenlerden biri de genetiktir. Ağız ve diş sağlığı üzerinde ne kadar titiz davranılırsa davranılsın bazen dişler sarı olabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir