Diş Tedavisi

Retainer Varken Dişler Bozulur Mu?

Retainer Varken Dişler Bozulur Mu

Retainer telleri, ortodonti tedavisi sonrasında dişlere takılan ve düzelen dişlerin pekişmesini sağlayan bir tedavidir.

Retainer tellerinin düzenli takılmadığı durumlarda tekrardan bozulmalar meydana gelebilir. Diş telleri çıkarıldıktan sonra dişlerin yeni yerlerine alışması uzun bir süreçtir. Bu süreç içerisinde dişlere uygulanan retainer telleri, dişlerin yeni yerlerine alışmasını sağlamaktadır. Retainer telleri, diş telleri çıkarıldıktan sonra dişlere uygulanır ve ilk 3 ay boyunca yemek yeme zamanlarınız hariç dişlerde kalması gerekmektedir.

Dişlerinizde çarpıklık durumu eğer kötü bir durumda ise dişlerinizin düzelme durumu 1 yıldan fazla sürebilir. Bu tedavi süreci sonrasında hastaların mutlaka retainer teli kullanması gerekmektedir.

Retainer Tellerinizin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Retainr telleriniz varken fırçalama konusunda oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra telleri çevrelen diş ve diş dokularının tamamen temizlenmesi gerekmektedir.

Retainer tellerinizin temel bakımını su altında yapabilirsiniz. Herhangi bir temizlik ürünü kullanmanız kesinlikle önerilmemektedir. Temizlik sırasında diş macunu da önerilmemektedir. Sadece su ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Apareyinizi kullanmadığınız zamanlarda kesinlikle kendi kutusunda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Apareyinizi peçete ve cebinize koymanız kaybetmenize neden olabilir. Retainer telinizde herhangi bir problem veya sorun yaşadığınız zaman, zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Retainer diş teli ya da pekiştirme tedavisi, ortodontik tedavinin tamamlayıcı bir parçasıdır. Retainer tedavisi süresi boyunca diş hekiminize yapacağınız ziyaretlerinizi kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir