Diş Tedavisi

Retainer Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Retainer Tedavisi Ne Kadar Sürer

Retainer tedavisi, diş telleri çıkarıldıktan sonra hastaya uygulanmaktadır. Retainer tedavisi süresi 12 ile 24 ay arasında sürmektedir. Ancak, bu tedavi süreci hakkında net bir süre verilmemektedir. Retainer tedavi süresi hastanın dişlerinin gelişimine ve hastaya bağlı olarak değişebilmektedir.

Retainer tedavisi bazı vakalarda ömür boyu sürebilmektedir. Bu durum için diş hekiminiz sizi yeteri kadar bilgilendirecektir.

Retainer tedavisi bir diğer adıyla pekiştirme tedavisinde diş hekiminizin size vereceği apareyler düzgün kullanılmazsa eğer tedavi sonrasında olumsuzluklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle pekiştirme tedavisi süresi boyunca diş hekiminizin söyleyeceği şeylerin dışına kesinlikle çıkmamalısınız.

Retainer Tedavisi Boyunca Uygulamanız Gerekenler Nelerdir?

Retainer tedavisi boyunca diş hekiminizin söylediklerini mutlaka uygulamanız gerekmektedir. Yemek yeme haricinde pekiştirme apareyleriniz mutlaka dişlerinizde takılı bir şekilde olmalıdır. Aksi halde dişlerinizde yeniden bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Pekiştirme apareyleriniz üzerinde de tıpkı dişlerinizde olduğu gibi plak birikimi olur. Bu nedenle her yemek sonrasında mutlaka apareylerinizin bakımını yapmanız gerekmektedir.

Apareylerinizi temizlerken kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak su apareylerinize zarar verir. Bunun yanı sıra herhangi temizleyici bir ürün ile temizlemeyin. Apareylerinizi diş fırçası ile veya eliniz ile ovalayarak temizleyebilirsiniz. Sadece su ile temizliğinden emin olamıyorsanız eğer protez temizleme tabletleri ile temizliği kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Pekiştirme tedavisi sırasında eğer apareylerinizin zarar görürse mutlaka zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir