Diş Tedavisi

Protetik Uygulamalar Nelerdir?

Protetik Uygulamalar Nelerdir

Protetik diş uygulaması nedir? Protetik diş tedavisi nasıl yapılır? Protetik diş tedavisi kimlere uygulanır? Protetik diş kimlere yapılır? Protetik diş tedavisi uygulamaları nelerdir? Protetik diş tedavisi dolgu yapar mı? Protetik diş tedavisi hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Diş hekimliğinde birbirinden farklı sekiz ana uzmanlık alanı bulunmaktadır. Protetik diş tedavi yöntemi ise bu uzmanlıklardan sadece bir tanesidir. Diş veya dişlerin farklı nedenlerden dolayı kaybedilmesi gibi bir durumda ağız içerisinde ortaya diş boşluğu ve bu boşluktan dolayı meydana gelen çiğneme, konuşma fonksiyonlarından bozulması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra hastalar estetik bir kaygı içerisine girmektedir. Kişilerin sosyal hayatlarında bu tarz problemler ile karşı karşıya gelmesi gibi durumunda protetik diş tedavileri yöntemleri devreye girmektedir.

Protetik diş tedavilerinde kaybedilen diş yerine farklı protez uygulaması ile protez diş uygulaması yapılmaktadır.

Protetik diş tedavileri, prostodontist hekimler tarafından uygulanmaktadır. Protodontist olarak adlandırılan hekimler prostodonti ana bilim dalı bünyesinde eğitim görmektedir. Protodontist hekimlerin oldukça geniş bir tedavi alanı bulunmaktadır. Ağız içi hareketli ve sabit protez uygulamalarının yanı sıra kanal tedavisi sonrasında uygulanan porselen kuronların desteklenmesi ile de uğraşmaktadır.

Protetik Diş Tedavisinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Protetik diş tedavisinde genellikle uygulanan tedavi yöntemleri hareketli ve sabit protezlerdir. Bunun yanı sıra uygulanan diğer tedavi yöntemleri ise şu şekildedir; sabit protezler, kuron tedavisi, metal destekli porselen kaplama, zirkonyum destekli kaplama, seramik kaplama, köprü, implant, hareketli protezler, implant üstü protezlerdir.

Dişlerin tamamını kaybeden hastalar için total protez uygulamaları, protetik diş uzmanları tarafından uygulanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir