Diş Tedavisi

Endodonti Ne İşe Yarar?

Endodonti Ne İşe Yarar

Endodonti ne işi yarar? Endodonti nedir? Endodonti diş tedavisi nasıl yapılır? Endodonti diş tedavisi kimlere uygulanır? Endodonti diş tedavisini kimler yapar? Endodonti diş tedavisi ne kadar sürer? Endodonti diş tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Endodonti hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Endodonti Nedir?

Latince bir kelime olan Endodonti’de, endo “iç” ve donti ise “diş” anlamında kullanılmaktadır. Endodonti’nin ana bilim dalı ise diş pulpası olarak bilinen dişin iç kısmındaki sinir ve damar gibi canlı dokuların tanı ve tedavisiyle ilgilenmektedir.

Diş fakültesinden mezun olanlar endodonti bölümünde uzmanlık eğitimi alarak endodonti uzmanı unvanına veya endodontist unvanı olarak adlandırılmaktadır. Endodonti günümüzde özellikle kanal tedavisi olarak adlandırılmaktadır.

Endodonti Tedavisi Ne İşi Yarar?

Endodonti bölümü hekimleri temel olarak hastaların doğal dişlerini son ana kadar korumayı hedeflemektedir. Bu nedenle ağız içerisinde var olan bütün ana dişleri endodonti uzmanları ağız içerisinde tutmaya çalışmaktadır. Endodonti kliğinde kırık, çüürk, enfeksiyon ve travma gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelen diş pulpasında ve çevresinde oluşan hasarlar tedavi edilmektedir.

Bu amaçla, endodonti hekimleri kanal tedavisinin yanı sıra dişlerin canlılığını koruyabilmek için rejenerasyon tedavileri de uygulayabilmektedir. Rejenerasyon tedavisinde diş kökünün içerisinde canlı dokunun oluşması hedefler. Kanal tedavisinde ise doğal dişin ağız içerisinde korunmasını hedeflemektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir