Diş Tedavisi

Porselen Kuron Tedavisi Nedir?

Porselen Kuron Tedavisi Nedir

Türlü sebepler ile madde kayıplarının çok fazla olduğu dişlere yapılan kaplama uygulaması porselen kuronlar ile yapılmaktadır. Porselen kuronların hedefi dişlerin muhafaza edilmesidir. Uygulama dişin üstüne, diş biçiminde materyallerin kaplanması ile gerçekleştirilmektedir. Porselen kuronlar dişleri zarara uğratmadığı gibi tam tersine ömrünün uzun hale gelmesini temin eder.

Dişin Kaplanması Nedir?

Estetik nedenlerden ötürü diş kuronlanabilir yani kaplanabilir. Bu uygulama diş doktoru tarafından kişiye tavsiye edilir ve kişinin arzusu doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Porselen kuronlama uygulamasında dişin üstüne diş biçimi verilmiş, zararı olmayan ve dişin ömrünü uzun hale getiren materyaller ile kaplanmaktadır.

Uygulama Alanları

  • Dişte çürüğün ya da madde kaybının çok fazla olduğu hallerde
  • Dişin biçiminde ve şeklinde düzeltme uygulanması gerektiğinde
  • Dişteki kırılmayı gidermek için, kanal tedavisi nedeni ile az diş dokusu kaldığı hallerde
  • Eskimiş olan porselen kaplamanın değiştirilmesi gerektiğinde

Porselen Kuron Türleri

  • Porselen laminate
  • Empres porselen kuron
  • Zirkon destekli porselen kuron
  • Metal destekli porselen kuron

Hastanın gereksinimine göre tercih edilen kuron türleri ile estetik, sağlıklı ve beyaz dişlere erişilir.

Porselen Kuronlar Nasıl Uygulanmaktadır?

İlk olarak dişte çürük mevcut ise temizlenir, komşu diş hazır edilir. Diş düzgün hale getirilip hazırlanmasının ardından ölçü uygulamasına geçilir. Laboratuvar yerinde özel bir şekilde hazır edilir ve alt yapı denemesi yapılır. Uygun olup olmadığı kesinleşmesinin ardından kuron sabitlenip yapıştırılır. Diş doktorunun bu uygulamadaki en mühim amacı hastanın dişine en yakın neticeye erişmek, bunun beraberinde hastanın ağız sağlığını da muhafaza etmektir. Bu durum için dişlerin biçimi ve rengi gibi bütün nitelikler değerlendirme altına alınır.

Porselen Kuron Ne Kadar Süre Kullanılır?

Diş ve ağız temizliğine dikkat etmek porselen kuronun ömrünü uzun hale getirmektedir. Çevre dokular ile porselen kuronun uyum halinde olması da süreci uzatmaktadır. Diş ve diş eti ile uyumlu olmayan kuronun sökülmesi gerekebilir. Bu nedenden bölümünde tecrübeli diş doktoru tarafından yapılması oldukça mühimdir. Düzenli bir şekilde kontrol ve diş temizliğine dikkat edildiğinde kişi uzun seneler boyunca kullanabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir