Diş Tedavisi

Kuron Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kuron Tedavisi Ne Kadar Sürer

Kuron kaplamada, etki gören bölgenin üzerine diş biçiminde bir kapak yerleştirilir ve yerine yapıştırılır. Pek çok kişi grubu için tavsiye edilirler. Kişiler zaman ile dişini yaptırmış ise ya da büyük bir çürük ortaya çıkmış ise, kuron kaplama en iyi seçenek olabilir.

Bazen eski dolgu bütün dişi güçsüzleştirmeye başlar, fazladan kuvvetlendirme gereksinimi meydana getirir ve genel olarak kanal tedavisinin ardından kuron kaplamaya gereksinim duyulur. Ayriyeten tamamı ile kozmetik sebepler ile de uygulanabilmektedir. Örnek verecek olur isek kuron kaplama, renk değişimini ya da biçimsiz dişi gizlemenin popüler bir yoludur. Ayriyeten, diş implantı uygulandığında dayanağın üzerine de bir kuron yapılır.

İlk muayenede diş doktorunuz uyan bir biçim elde etmek üzere dişi biçimlendirecektir. Ardından diş doktorunuz dişin biçiminde bir kalıp yapabilir. Diş doktorunuz ayriyeten kuronun başka dişlere düzgün bir biçimde oturmasını temin etmek için işlem uygulanan dişin karşısındaki dişten referans almaktadır. Laboratuvar verilen bu referansları alır ve genel olarak alçıdan kopyalar elde edilir. Bu sert kalıplar, bir reçine, metal ya da seramik kuron elde etmek için tercih edilir ve diş doktoruna geri gönderilir. Diş doktoru, kuronu yerine yapıştırır. Burada hazırlık dönemindeki olabilecek kusurları giderebilmek için hafif bir şekilde düzeltme yapılması gerekebilmektedir.

Kuron tedavisinin süresi, tedavinin hangi sebep ile yapıldığı ile ilişkilidir. Yoğun bir şekilde diş hasarı mevcut ise, diş doktorunuz dişlerinizi kuron tedavisi için doğru biçime sahip olabilmesi için bir ara dolgu ile kuvvetlendirmek zorunda kalabilmektedir.

Genel olarak, ilk muayenenizde hasarlı olan diş uygun bir biçime getirilir. Geçici olmayan kuron elde edilir iken kullanmanız için kalıcı olmayan bir kuron verilir.

Kalıcı olmayan kapak çıkartılır ve kalıp hale gelen kuron yerine yapıştırılır. İki halde de muayeneler iki saatten uzun sürmez ve otuz dakika kadar çabuk bile bitebilir, fakat bütün dönem iki ila beş gün devam edebilir.

Uygulanacak kuron sayısı ile ilişkili olarak bütün dönem beş gün kadar kısa bir zamanda bitirilebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir