Diş Tedavisi

Tel Takmak Çene Yapısını Düzeltir Mi?

Tel Takmak Çene Yapısını Düzeltir Mi

Büyüme gelişimlerinin sürdüğü kişilerde diş teli tedavi tekniği ile diş teli yapılarak çene geriliği ve ileriliği gibi problemler onarılır.

Çenenin ve dişin gerek estetik bir görüntüye erişmesi gerek de sağlıklı olabilmesi için diş teli tedavisi yapılır. Bilhassa bu çeşit tedavilerde erken müdahale oldukça mühimdir. Bunun sayesinde tedavi çok daha az zamanda bitirilebilir ve fiyatı çok daha az olabilmektedir.

Diş Teli Tedavisine Gereksinim Duyulabilecek Çene Sorunları

Gelişim esnasında meydana gelebilecek bazı çene bozuklukları bulunmaktadır. Bu bozukluklar doktorun muayenesinden sonra belirleyeceği bir program etrafında tedavi edilebilmektedir. Diş teli tedavi tekniği ile onarılacak çene bozuklukları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Çenede darlık olması
  • Alt çenenin çok az gelişim göstermiş ve geride olması durumu
  • Alt çenenin çok gelişim göstermiş ve ileride olması durumu
  • Üst çenenin çok az gelişim göstermiş ve geride olması durumu
  • Üst çenenin çok gelişim göstermiş ve ileride olması durumu

Tel Tedavisi Görmek Çenenin Yapısını Düzeltir Mi?

Bilindiği gibi diş teli tedavi tekniği; diş teli kullanılarak dişteki yerleşim bozukluğunun doktor kontrolünde onarılmasını içermektedir. Diğer bir yandan diş teli tedavisiyle çene kemiğinin birbirine ve kafa kaidesine olan yerindeki bozukluklar da onarılabilmektedir. Bu tedavi tekniğine çene ortopedisi adı da verilebilmektedir. Dolayısı ile çene yapısı diş teli tedavisi yapılarak tedavi edilen bir sorundur. Diş teli tedavisinin asıl gayesi, diş çene ve yüz kısmındaki bozukluklarının meydana gelmesinin önüne geçilmesidir. Bu durumun beraberinde var olan bozuklukların sürmesini durdurmayı ve tedavi etmeyi de kapsamaktadır. Bu tedavi tekniği ile güven ile gülümseme, sağlıklı diş ve daha iyi çiğneyebilme yeteneği temin edilebilmektedir.

İşlevsel diş teli tedavi tekniği ile çenedeki gelişim bozukluğu da yönlendirilebilmektedir. Bilhassa büyüme gelişmesinin durmaması, tedaviden iyi yönde neticeler alınması için çok mühim olmaktadır. Bu sebep ile tedavi başlangıcının ergenlik evresini bitirmemiş olması büyük önem arz etmektedir. Kızlar için bu evre yaklaşık 12-13 yaştan evvel olur iken erkek çocuklarıysa 13-14 yaştan evvel olarak kabul görülmektedir. Kişilere uygun en doğru ve ideal tedavi tekniği için kesinlikle bir ortodonti doktoruna muayene olmak gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir