Diş Tedavisi

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ne Zaman Düzelir?

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ne Zaman Düzelir

Kanal tedavisi yapıldıktan sonraki birkaç gün ağrı durumu olabilir. Yaşanan ilk birkaç gün ki ağrı son derece normaldir. Bu ağrının kişiyi endişeye sürüklememesi gerekir. Kanal tedavisi sonrasındaki iyileşme evresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. İyileşme evresinin uzun sürmesi halinde hassasiyet ve ağrı 2 ile 3 hafta kadar sürmektedir. Ancak bu durum zaman geçtikçe azalmaya başlamaktadır. Bu dönemde iken diş hekimi tarafından tavsiye edilen ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekmektedir. Kanal tedavisi işlemi gerçekleştirildikten sonraki 48 saatte antienflamatuar etkili ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Kanal tedavisi ardından meydana gelen ağrı ve acı durumu; enfeksiyonun dişin içindeki büyüklüğüne, çene kemiğini ve etraftaki bölgeleri ne kadar etkilediğine, vücudun enfeksiyonlu kısmını onarabilmek için harcaması gerekli olan çabaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazı kişiler çiğneme işlevlerini kullanırken 6 ay kadar bir süre boyunca hassasiyet yaşayabilmektedir. Kanal tedavisinin ardından birkaç gece boyunca baş yukarıda kalacak biçimde uyunursa; daha az ağrı hissi yaşanmaktadır.

Kanal Tedavisi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Kanal tedavisinin uygulamasının yapıldığı esnada hastada herhangi bir ağrı hissi yaşanmamaktadır. Tam tersine, kanal tedavisi kişinin yaşadığı sürekli ağrıyı ortadan kaldırabilmek amacıyla yapılmaktadır. Uygulama esnasında kanal tedavisi uygulanacak olan diş ve etrafındaki dokulara lokal anestezi yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı kanal tedavisi esnasında hastanın rahatsız hissetmesi gibi bir durum ile çok nadir karşı karşıya kalınmaktadır.
  • Kişinin şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı gibi sistemik rahatsızlıkların bulunması halinde, kanal tedavisi gerçekleştirilmeden önce antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Fakat herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerde, ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmamaktadır.
  • Pulpası canlı halde olan dişler için tek seanslık işlem yapılmaktadır. Fakat kişinin dişlerinin canlılığını kaybetmesi, kökün uç kısmında enfeksiyon bulunması, başarısız bir kanal tedavisinin sonrasında yeniden kanal tedavisi yapılacak olması gibi nedenler ile seans sayısında artış yapılabilmektedir.
  • Başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş kanal tedavisinin ardından sıcak ya da soğuk hassasiyeti ile pek karşı karşıya kalınmamaktadır. Ancak kanal tedavisinden sonraki birkaç gün içinde besinlerin çiğnendiği esnada dişe baskı uygulandığından dolayı ağrı meydana gelebilmektedir.

Kanal tedavisi kişinin yaşadığı ağrıların ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Tedavi sonrasında diş hekiminin verdiği tavsiyelere uyulması gerekmektedir. Herhangi bir ters durumda ise zaman kaybetmeden diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir