Diş Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer

Kanal tedavisi ardından ağrı süresi, her hastanın durumuna göre farklılık göstermektedir. Ayrıca ağrı süresini hastanın doktor tavsiyelerine ne derece bağlı kaldığı da belirlemektedir. Kanal tedavisi yapıldıktan birkaç gün sonra ağrı hissinin yaşanması son derece normaldir. Birkaç hafta boyunca yemek yenildiği esnada hassasiyet yaşanması da olası bir durumdur. Ağrı kesici içildikten sonra geçmeyen, gereğinden fazla ağrı hissi ile karşı karşıya kalınan durumlarda vakit kaybı yaşamadan diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

Kanal tedavisi işleminin ağrı süresi uygulamadan sonraki birkaç gündür. İlk birkaç gün boyunca ağrı hissi yaşanması halinde, kişinin endişe etmesine sebep olacak herhangi bir durum bulunmamaktadır. İyileşme evresinin uzun sürmesi halinde, ağrı ve hassasiyet durumu 2-3 hafta kadar sürebilmektedir. Ancak zaman geçtikçe ağrı ve hassasiyette azalma meydana gelmektedir. Bu süreçte diş doktorları hastalara ağrının hafiflemesi için ağrı kesici tavsiyesinde bulunmaktadır. Antienflamatuar etkili ağrı kesicilerin kanal tedavisi uygulamasından sonraki 48 saat boyunca kullanılması gerekmektedir.

Kanal tedavisi ardından ağrı ve acı; enfeksiyonun dişin içindeki büyüklüğüne, çene kemiğini ve etraftaki bölgeleri ne derece etkilediğine, vücudun enfeksiyonlu alanı onarabilmek için harcaması gereken efor ile bağlantılı olarak farklılık göstermektedir. Bazı hastalar çiğneme işlevlerini kullanırken 6 aya kadar hassasiyet yaşayabilmektedir. Kanal tedavisi işleminin ardından birkaç gece baş kısmı yukarıda kalacak biçimde uyunur ise ağrı hissi daha düşük seviyede yaşanmaktadır.

Kanal Tedavisi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Kanal tedavisi esnasında hastalar herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir. Tam tersine kanal tedavisi kişinin herhangi bir ağrı yaşamaması için gerçekleştirilmektedir. Kanal tedavisi öncesinde işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır.
  • Kişinin şeker ya da kalp hastalığı gibi sistemik rahatsızlıklarının bulunması halinde; kanal tedavisi yapılmadan önce antibiyotik kullanımı gereklidir.
  • Pulpası canlı halde olan dişler için tek seanslık kanal tedavisi işlemi yapılmaktadır. Fakat kişinin dişinin canlılığında kayıp yaşanması, kök ucunda enfeksiyon olması, başarısız bir kanal tedavisinin sonrasında yeniden kanal tedavisi yapılacak olması gibi nedenler ile seans sayısında artış yapılabilmektedir.
  • Başarılı bir kanal tedavisi ardından sıcak ya da soğuk hassasiyeti ile pek karşı karşıya kalınmamaktadır. Ancak işlemden sonraki birkaç gün içinde besinleri çiğnerken ki baskı sebebi ile ağrı hissedilebilmektedir.

Kanal tedavisi ile ilgili genel olarak bilinmesi gerekenler bu şekildedir. Kanal tedavisi sonrasında belirli bir süre ağrı yaşanması oldukça normaldir. Ancak normal sürenin üzerinde ağrı ile karşı karşıya kalındığı taktirde zaman kaybetmeden diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir