Diş Tedavisi

İnvisalign Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnvisalign Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İnvisalign kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç maddeyle sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Elde edilmek istenen sonuçları tam anlamıyla alabilmek için dikkate alınması gereken birçok faktör bulunmaktadır. Özellikle uzman bir hekimin yönlendirmesi altında tedavi görüyorsanız, bu konuda belirli uyarılar ve kurallar alırsınız. Verilen tüm önerilere ve kurallara uymanız tedavinin başarısı için önemlidir.”

1- Uzun Müddet Kullanmaya Önem Vermelisiniz

Normal koşullarda diş teli uygulandığında dişten çıkarma hali olmadığından ötürü bütün saatlerde dişlerinizde bir çalışma mevzubahistir. Fakat plak takıp çıkartılan niteliğe sahiptir. Bu adıma önem verildiğinde plağın uzun zaman dişten çıkartılmaması gerekmektedir. Aksi halde tedavi netice vermiş olsa da çok uzun zamanda bu cevabı verecektir.

Temelinde invisalign kullanır iken nelere dikkat etmek gerekir? Adımında meydana gelen kullanma süresidir. Eğer dişinizdeki çarpıklık ve yamukluğu ortadan kaldırma derdinde iseniz minimum yirmi saat süresince plağı takmanız gerekir. Plağınızı yalnızca yemek tüketme ve içecek içerken çıkarmanız gerekir. Aksi takdirde tamamı ile gün içerisinde kullanmayı sürdürmelisiniz.

2- Gece Yatarken Plağınızı Takmanız Gerekir

Gün içinde belki de en uzun takılabilecek hallerden bir tanesi de uyku zamanıdır. Gece takmak bu adımda ön plana çıkacaktır. Eğer kullanma zamanınızı giderek uzun takma peşinde iseniz veya kısa zamanda netice almayı arzu ediyor iseniz gece uyurken plağınızı takmanız gerekir.

Uyumadan evvel dişinizi fırçalamanız gerekmektedir. Ara yüz fırçasını ve diş iplerini de kullanmayı ihmal etmemeniz gerekir. Öteki bir yandan dişinizi fırçalamanızın ardından plağınızı da temizlemeniz gerekir. Temizlemenin ardından da plağınızı yatarken takın.

3- Plak Takılı İken Yemek Tüketmemelisiniz

Diş doktorları tarafından invisalign tedavisi esnasında ilk denilen kurallardan bir tanesi de yemek esnasında kullanılmamasıdır. İnvisalign kullanır iken dikkat etmeniz gerekenler biçiminde eğer doktorlarınıza sual ederseniz ilk yanıtlar içerisinde bu uyarı ile karşılaşırsınız. Çünkü plağı yemek tüketir iken takarsanız kötü cevaplar ile karşılaşırsınız.

Yemek tüketir iken plak takmanın birden çok tesiri bulunmaktadır. Bunlardan ilki; dişte yemek, besin birikmesinin ortaya çıkmasıdır. Birikme uzun zamanda çürümeye ve lekelenmeye sebep olacaktır. İkincisiyse plağın lekelenip erimenin ortaya çıkmasıdır.

4-Asit İçeren Besinleri Tüketmemelisiniz

İnvisalign kullanır iken dikkat edilmesi gerekenlerle diş teli takarken nelere dikkat edilmesi mevzusunun kesiştiği yer: asit içeren besinler. Asit içeren içecekler başlı başına dişleri zarara uğratacak bir gıdadır. Zaman içinde çürüme, aşınma bile görülür. Bu kadar zarara uğratan bir gıdayı kalkıp plak takılı iken tüketirseniz plağın zaman ile erimesine neden olabilirsiniz. Aşınmış olan plağın uygulayacağı kuvveti de azaltacağından arzu edilen neticeyi alamazsınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir