Diş Tedavisi

İnvisalign Tedavisi Bittikten Sonra Ne Yapılır?

İnvisalign Tedavisi Bittikten Sonra Ne Yapılır

İnvisalign tedavi tekniği aslına bakılırsa bir ortodontik tedavi tekniğidir; tek farkları dişe tel takmadan düzeltilmesi mümkün hale getirilmiştir.

Dişin çarpıklığına ve arzu edilen diş hareket ölçüsüne göre tedavi zamanı ve kullanılacak plakların sayıları farklılık göstermektedir. Bütün şeffaf plaklar 0,25-0,5 milimetre kadar düzeltmekte ve on dört gün süresince gün içerisinde on sekiz- yirmi saat boyunca kullanılması gerekir, ikinci haftanın sonuna gelindiğinde diş plağın biçimini alır ve üstünde biraz daha düzeltilmiş ikinci plağa geçilir ve on dört gün boyunca diş yeni takılan plağın biçimini alır, böylelikle bir dize plak kullanmak dişleri düzeltir.

İnvisalign tedavisi gerek genç hastalara gerek de yetişkin hastalara rahatlık ile yapılabilmektedir. On iki yaşından seksen yaşına dek rahatlık ile kullanılabilmektedir.

Diş hareketini sürdürmesi için bir baskı uygulanması gerekir. Şeffaf plağı ilk kez kullandığınızda dişinizin üstünde bir kuvvet hissedeceksiniz. Dişiniz uygulanan bu kuvvete belli bir müddet sonra alışacaktır.

Şeffaf plaklar gün içerisinde yaklaşık olarak on sekiz saat boyunca takılması gerekmektedir. Yalnızca yemek tüketirken ve mühim bir halde maksimum bir-iki saat gibi bir zaman zarfında çıkarmanız tavsiye edilmektedir.

Su gibi normal sıcaklığı olan şekerli olmayan içecekleri tüketirken şeffaf plağı çıkarmaya gerek yoktur. Ancak çay gibi ısısı yüksek ve şeker barındıran içecekler tüketirken çıkartmanız tavsiye edilmektedir. İnvisalign plaklar thermoplastik olduğundan dolayı yüksek ısıda deformasyona uğrayabilir.

Çok fazla sigara ve çay tüketmek zaman ile plakta sararmalara neden olabilir ancak her plağın on dört gün takılması, sararmaya başladığındaysa hijyenik ve yeni plağa geçilmesi gerektiği manasına gelir. Böylelikle rahatlık ile sigara, kahve ve çay tüketebilirsiniz. Sabit ortodontik tedavi tekniğinde fazla kahve çay ya da sigara tüketiyor iseniz her gittiğiniz seans diş temizleme ücreti vermeniz gerekmektedir ve bu ücret hemen hemen invisalign tedavi tekniğine yakın bir maliyette olacaktır.

İnvisalign plağı ağız içinden her çıkarıldığında su ile temizlenmesi tavsiye edilmektedir, tükürük üstünde kurumadığı ve gün içerisinde bakımı yapıldığı takdirde asla koku yapmaz.

İnvisalign tedavisinin bitmesinin ardından dişin iç kısmına oldukça ince koruyucu görevinde bir tel takılmaktadır. Bu ince tel asla dışarıdan bakıldığında görülmez. Dişte herhangi bir bozulma yaşanmaması için minimum iki yıl kullanılması önerilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir