Diş Tedavisi

İmplant Tedavisinin Süreçleri Nelerdir?

İmplant Tedavisinin Süreçleri Nelerdir

İmplant tedavisinin hastaya uygulanması ve tedavinin sonuçlanması 2 ile 9 ay arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra implant tedavisinin süresinin her hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

İmplant tedavisinin planlaması, hastanın bu tedaviye cevap verme süresi, implant yapılacak diş sayısı, tedavi yöntemi ve doktorun hastaya vereceği tavsiyeler bu tedavi sürecini kapsamaktadır. Hasta bu tedavi sürecinde doktoruna ne kadar uyum sağlarsa tedavide bir o kadar kısa sürede tamamlanır.

İmplant Tedavisi Hastaya Nasıl Uygulanmaktadır?

İmplant tedavisine başlanırken hastanın tedaviye uygun olup olmadığı belirlenmektedir. Daha sonraki aşamalarda ise hastanın yeterli çene kemiğine sahip olup olmadığına bakılmaktadır.

İmplant tedavisi kemik gelişimini tamamlayan ve tedaviye uygun olan herkese yapılmaktadır.

İmplant yaptırmak isteyen bir hasta bu aşamaları geçtikten sonra kaç implanta ihtiyacı olduğuna bakılır. Daha sonra implantlar doğru bir açı ile çene kemiğine yerleştirilerek çene kemiği ile uyum sağlaması beklenir.

İmplantların çene kemiği ile uyum sağlaması her hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu süre zarfında implantın üst kısmındaki protez dişlerin yapım aşamasına geçilir. İmplantların çene kemiği ile uyum sağlama süreci hastanın durumuna bağlı olarak değişebilir. Uyum sağladıktan sonra 1 veya 2 seansta protez uygulaması yapılmaktadır. Yapılacak olan bu protez dişler için önceden provalar yapılmaktadır. Kalıcı olarak yerleştirilecek olan protezler yerleşene kadar geçici protezler hastanın implantlarının üzerine yerleştirilir.

İmplant Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

İmplant tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır. Toplamda hastanın da durumuna bağlı olarak 6 ay kadar tedavi sürebilir.

İmplant tedavisinin ilk aşamasında yaklaşık 10 veya 15 dakika kadar bir muayene görülmektedir. Daha sonra implantların yapım aşamasına geçilir. Her bir implantın çene kemiği üzerine yerleştirilmesi 3 ile 4 dakika arasında değişmektedir.

Çene kemiğine yerleştirilen implantlar sonrasında implantların çene kemiği ile kaynaşması beklenir. Bu süreç ise 3 ile 6 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bunun ardından protez dişler takılarak tedavi süreci tamamlanır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir