Diş Tedavisi

Diş Telleri Acı Verir Mi?

Diş Telleri Acı Verir Mi?

Ortodonti tedavisinde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de diş tellerinin acı verip vermediğidir. Diş telleri ayrık diş ve çapraşık diş tedavilerinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Diş telleri hakkında oldukça pek çok soru ile karşılaşıyoruz. Diş teli acı verir mi? Diş teli nasıl takılır? Diş teli dişlere zarar verir mi? Diş teli tedavisi süresi ne kadardır? Diş teli hakkında pek çok sorunuzun cevabını bu blog konumuzda bulabilirsiniz.

Diş Teli Takıldığı Zaman Herhangi Bir Acı Hissedilir Mi?

Diş teli yediden yetmişe herkesin yaptırabileceği bir tedavi yöntemidir. Diş telleri dişlerinize baskı uygulayarak yanlış hizalanmış olan dişleri düzeltmektedir.

Diş teli tedavisinde zaman geçtikçe dişlerinizin kendi yerine oturmaya başladığını görebilirsiniz. Dişlerinizin yerlerine daha yavaş ilerlediğini düşünüyorsanız eğer buda tellerin dişlerinize uyguladığı basıncın az olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle böyle bir durumda diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Ortodonti uzmanları bu konuda diş tellerini, diş tellerine takılan elastik bantları ve yayları sıkarak tellerinizi daha sıkı hale getirir. Bu sayede dişlerinizin daha hızlı bir şekilde yerlerine oturur. Diş hekiminizin uygulayacağı bu uygulamada dişlerinizde geçici ağrılar meydana gelebilir. Dişlerinizde hissettiğiniz ağrılar, dişlerinizin yerinden oynadığı anlamına gelmektedir.

Diş Teli Tedavisi Sırasında Hissedilen Ağrılar İle Nasıl Başa Çıkılır?

Diş teli tedavisinde meydana gelen ağrılardan diş hekiminizin önereceği ağrı kesiciler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Diş teli tedavisi gören kişiler genellikle Tylenol kullanmaktadır. Bunun yanı sıra diş eti iltihaplanmalarına karşı Advil ve Aleve de iyi bir seçim olabilir. Diş teli tedavisinde pek çok kişinin şikayeti yanakların iç kısımlarında oluşan yaralardır. Diş hekimleri yani ortodontistler oluşan bu yaraları kaplamak için yumuşak ağda sağlamaktadırlar. Yapılan bu işlem sayesinde yanaklarınızın iç kısımları metal kenarlardan korunmuş olur.

Diş Teli Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Diş teli tedavisi sırasında yeme içme ihtiyaçlarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Diş tellerinizi asitli yiyecek ve içeceklerden korumanız gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra ortodonti tedavisi sırasında ağız ve diş temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Tel tedavisinde kullanacağınız diş fırçasına tel tedavisine özel olarak yapılan diş fırçalarından olması gerekmektedir. Dişlerin ideal fırçalama süresi 2 ile 3 dakika arasındadır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra braketlerin aralarında kalan yemek artıklarını arayüz fırçası ile temizleyebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir