Diş Tedavisi

İmplant Tedavisinden Sonra Kaç Günde İyileşilir?

İmplant Tedavisinden Sonra Kaç Günde İyileşilir

Ağız, yapısı gereği nedeni ile çabuk iyileşebilir bir yapıdadır. Bu nedenle implantlı dişin iyileşme süresi çok kısadır. Diş implantı çene kemiğine yerleştirildikten sonra iyileşme süreci başlar. Fakat implant yarasının iyileşme süresinin, verilen tedavinin türüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre farklılaşacağı unutulmamalıdır. Ek olarak, iyileşme süreci implant sayısına da bağlıdır.

İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra diş hekimlerimiz yaraların iyileşmesi için 3 ile 6 ay arası beklemektedir. Geçen süre içerisinde çene kemiği ile implantın bütünleşmesi gerekmektedir. Ancak bekleme süresi tedavi esnasında kullanılan implantın kalitesine göre daha kısa sürede iyileşme olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra sigara gibi alışkanlıklarda iyileşme süresine etki etmektedir.

İmplant Tedavisi Tamamlandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisi bittikten sonra hastalar en az 2 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelidir. Öncelikle tedavinin ilk haftasında sıcak yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bu süreçte meyve suları ve süt ürünleri gibi yumuşak yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir.

İmplantlar yerleştirildiğinde hastanın kanamasını önlemek için yumuşak tampon kullanılır. Tampon ameliyatın yapıldığı bölgeye hafifçe bastırılır.

İmplant bölgesinin iyileşmesi için ilk 24 saat son derece önemlidir. Tükürmemeye, dişlerinizi fırçalamamaya ve ağzınızı çalkalamamaya da özen göstermeniz implant yerlerinin kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Şayet sigara içiyorsanız, ameliyattan sonra 24 saat sigara içmeyin.

Tedaviden sonra diş hekiminiz antibiyotik veya ağrı kesici reçete edebilir. Kullanmanız gereken ilaçları zamanında doğru şekilde almaya özen gösterin.

İmplant tedavisinde tedavi bölgesinde kanama olabilmektedir. İmplant bölgesine tampon veya ıslak çay poşeti uygulaması yapabilirsiniz. Operasyon bölümünde şişliklerde meydana gelmektedir. Oluşan şişlik maksimum 10 gün içerisinde geçecektir. Ancak şikayetlerinizin devam etmesi gibi durumlarla karşı karşıya kaldığınızda hekiminize başvurabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir