Diş Tedavisi

İmplant Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İmplant Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İmlant uygulaması nedir? İmplant uygulaması hastaya nasıl uygulanır? İmplant tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İmplant uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İmplant uygulaması her hastaya uygulanır mı? İmplant uygulanmasında diş bakımı nasıl olmalıdır? İmplant uygulaması hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için bu blog konumuzda cevaplandırıyoruz.

İmplant Uygulamasında Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İmplant uygulaması protez dişlere ilk olarak yerleştirilmesiyle başlanmalıdır. İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra diş etlerinde bir müddet kanamalar meydana gelebilir. Bu tarz kanama yaşayan hastaların tampon yardımı ile kanı durdurmaları gerekmektedir.

İmplant tedavisi sonrasında dişlerin bakımı için yaklaşık olarak 2 saat kadar herhangi bir şey yenilmemelidir.

Bunun yanı sıra 48 ile 72 saat boyunca herhangi bir içecek veya yiyecekten uzak durulmalıdır. Sigara içen hastalar için implant tedavisi sonrasında 4 ya da 5 gün kadar sigara tüketiminden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Tedavi sonrasında hastanın diş etlerinde herhangi bir şişlik meydana gelirse buz tedavisi uygulanabilir.

İmplant protezleri bakımı için sadece fırçalama yetersiz kalabilir. Bu nedenle diş ipi veya arayüz fırçaları ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. İmplant sonrasında dişlerinize yapacağınız bu bakım ile herhangi bir sağlık problemi yaşamanıza engel olmuş olursunuz. İmplant tedavisi sonrasında dişlerinize uygulayacağınız bu bakımı damak ve dilinize de aynı şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Bütün bu bakımların yanı sıra dişlerinizde oluşabilecek tartar ve diş taşı için 6 ayda bir diş hekiminize kontrol amaçlı gitmeniz gerekmektedir.

İmplant Uygulamasından Sonra Dişler Nasıl Korunmalıdır?

İmplant tedavisi ile hayalinizdeki gülümsemeye sahip olmanız oldukça kolaydır. Ayrıca sağlıklı ve güzel gülüşler için dişlerinize uygulayacağınız bakım çok önemlidir. Ağız ve diş hijyeni her şeyden önce gelmelidir.

Yemeklerden sonra veya tükettiğiniz kahve, kola ve diğer asitli yiyeceklerden sonra ağzınızı mutlaka bol su ile çalkalamanız gerekmektedir. Dişlerinize doğru bir bakım uygulamak istiyorsanız eğer dişlerinizi günde sabah ve akşam olmak üzere iki kez fırçalamanız gerekir.

Diş temizliği sadece fırçalama ile bitmiyor. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra mutlaka ağzınızı ağız bakım suları ile çalkalamanız gerekir. Bunun yanı sıra diş aralarında kalan yemek kalıntılarını diş ipi kullanarak temizleyebilirsiniz.

Yapacağınız bu bakım sayesinde ağız içerisinde oluşabilecek bakteri ve plak oluşumunu engellemiş olursunuz.

Yapacağınız bu bakımlar sonrasında ağız içerisinde ve dişlerde bir plak oluşumu gözlemlenebilir. Bu nedenle mutlaka her 6 ayda bir diş hekiminize görünmenizde fayda vardır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir