Diş Tedavisi

İmplant Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

implant diş bakımı

Doğru ve düzgün yapılmış ağız bakımı implantların ağızda kalma ömrünü etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. implant diş tedavisi sonrası ağız bakımına özen gösterilmelidir. İmplantların uzun zaman ağızda işlev yapabilmesi için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak aşağıda belirttiğimiz konulara dikkat edilmesini tavsiye diyoruz.

Rutin Diş Fırçalama

İmplant tedavisi olan hastalar bir günde minimum iki kez diş fırçalamalıdır. Diş fırçalama ile mikro organizmaların çoğalmasını engellemek gerekmektedir. Böylelikle diş çürüğünden ve farklı ağız ve diş hastalıklarından korunabilirsiniz. Ağız içinde 1000’den fazla türde bakteri ve virüs bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar elektrikli diş fırçaların daha iyi temizleme yaptığını ve de daha az vakit aldığını gösterilmiştir.

Günlük Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanımı, gündelik ağız ve diş bakım alışkanlığımızın bir parçası olmalıdır. Diş ipi kullanımı ile dişlerin arasında yer alan bakteri plakları uzaklaştırılır. Aynı biçimde implant ile diş arasında yer alan gıda birikintileri ve bakteri plağı da uzaklaştırılır. Diş ipi kullanımı sonucunda Bakımlı ve temiz olan ağız, diş eti hastalığının oluşumuna izin vermez.

Düzenli Diş hekimi Kontrolü

Uygulama yapılan diş implantlarının rutin olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Rutin diş hekimi kontrolleri, diş hekimimizin uygulanmış implantların ne durumda olduğunu takip etmesine destek olmaktadır. Herhangi bir problem mevcutsa, bu problemin nasıl geliştiğini ve daha ciddi problemlerden nasıl korunacağınız konusunda size yardımcı olur.  Düzenli Diş hekimi Kontrolü ayrıca herhangi bir problemin farkına varmaya ve onunla başa çıkmaya destek olur.

Rutin Diş Temizletmek

Dişler ve diş eti sağlığı için rutin diş temizliği kesinlikle uygulanmalıdır. İmplant yerleştirildikten sonra 2 sene boyunca dişlerinizin senede 2 kez diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Yumuşak dokuların sağlıklı olması için diş taşı temizliği son derece önemlidir. Diş temizletme esnasında diş hekiminin tespitleri ve izlenimleri size hangi sıklıkla diş temizliği yaptıracağımız konusunda yardımcı olacaktır. Her birey için diş temizliği periyodu değişiklik gösterebilir. Uygulanan düzenli diş temizliği dişlerin ve diş etlerinin en iyi şekilde temizlenmesini sağlar ve diş eti hastalığının oluşmasını önler.

About Doç. Dr. M. Özgür SAYIN

Doçent Doktor M. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir