Diş Tedavisi

İmplant Tedavisinde Diş Estetiği: Diş Eşleştirme, Renk ve Şekil Uyumlaması

İmplant Tedavisinde Diş Estetiği

Dış görünüşü bozan diş ve diş etlerine uygulanan gülüş tasarımı ile sağlıklı ve estetik bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Bireye göre bazen yalnızca diş beyazlatmayla hasta kişinin gülüş estetiği yapılabilirken, bazı hasta kişilere göre de birkaç dişe işlem yapmak gerekebilir. Hatta arka dişlerini kaybeden kişilerin arka dişlerine ve yanaklarına uygulanacak destekle gülüş estetiği yapılabilmektedir. Gülüş estetiği bireyin kendisine ait olan, her kişiye başka işlemler gerektirebilen bir tedavi yöntemidir.

Modern diş doktorluğunun gelişmesi ile, tercih edilen yeni teknik materyalleri sayesinde hastaların pek çok estetik istekleri giderilmektedir. Bugün estetik diş doktorluğunun bizlere sunmuş olduğu bu tedavi metodu ile sayılamayacak kadar çok hasta mükemmel dişlere rahatça sahip olabilmektedir.

Dişlerde yer alan şekilde bozulmalar ve lekelenmeler günlük yaşantıda insanları iyi yönde etkilememektedir. Diş sağlığı genel sağlığa tesir ettiği kadar insanın sosyal yaşamını da iyi yönde etkilememektedir. Yapılan incelemelere göre gülüşlerine ve diş yapısına güvenen insanlar daha mutlu ve başarılı olmaktadır.

Gülüş tasarımı yapılmadan evvel hasta kişinin ağız sağlığı dikkate alınmaktadır. Tedavi için uygun olup olmadığı gözlemlenmektedir. Diş formuna bakılır. Bu incelemenin ardından hasta kişilerin çene ve ağız yapısına uygun tedavi yapılmaktadır.

Gülüş tasarım işlemi yapılırken hasta kişinin diş ağız fotoğrafları çekilerek diş ölçüleri alınmaktadır. Hasta kişinin arzusu ve şikayetleri de dikkate alınarak gülüş tasarımı yapılır.

Dişlerin rengi, boyları, diş eti seviyesi, dizimi gülümsediğiniz zaman diş ve dudakların uyumu ve gülme hattı gibi etkenlerin teker teker ve birbirleriyle olan uyumu estetik gülümseme analizinin yapılmasında oldukça mühimdir.

Gülüş Estetiğinde İmplant’ın Yeri

İmplant diş tedavi yöntemi diş doktorluğunda asıl dişe en yakın tedavi olarak görülmekte ve diş doktorluğunda bir dönüm mevzusu olarak bilinmektedir.

Herhangi bir sebepten dolayı dişini kaybetmiş hasta kişiler implant diş tedavisiyle diş estetiğine ve ağız sağlığına kavuşurlar. Kaybedilen asıl dişlere en yakın alternatif olarak implant tedavi yöntemi, hasta kişiler tarafından en çok kullanılan restoratif tedavi yöntemidir.

İmplant, diş kaybı ya da diş çürümeleri sebebiyle eksik olan dişin işlevini ve diş kaybı sebebiyle meydana çıkan iyi olmayan estetik görünümü yok etmek adına diş kemiğine monte edilen genellikle titanyum olan doğal olmayan diştir. Diş çürüğü ve diş kaybı sebebiyle meydana gelen problem yaşadığımız dönem koşullarında en sağlıklı ve en estetik şekilde implant tedavisiyle gerçekleşmektedir. Diş doktorluğunda geçen yüzyılın en mühim buluşu olarak kabul edilmektedir ve görülen o ki implant işlemi yaptıran insanların yaşam kaliteleri olduğundan daha fazla yükselmiştir. Asıl dişe en yakın tedavi metodu olan implant ilk başta yemek yeme alışkanlığı olmakla beraber insana pek çok yararı vardır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir