Diş Tedavisi

İmplant Ömür Boyu Gider Mi?

İmplant Ömür Boyu Gider Mi

İmplant tedavisinin ömrünün uzun olması, başarılı bir işlem kadar bireysel bakım ve genel sağlık durumu ile de direk olarak alakalıdır. Yapılan araştırmalar, implantların ağız içerisinde 30 ila 40 sene hatta bazı zamanlarda bir ömür süresince problemsiz kalabildiğine işaret etmektedir. Bu başarılı neticeleri göz önüne alarak, bazı dental implant üretimi yapanlar ürünlerini belli şartlar altında ömür boyu garanti ile alıcılarına sunmaktadır. Fakat yaşadığımız dönemde, farklı sebepler ile vidalı dişlerin ağız içerisinde kalma zamanında azalma meydana gelmiş olabilir.

İmplantın ne kadar zaman boyunca sağlığını devam ettireceği, pek çok etken ile bağlantılıdır. Genel sağlık halı, ağız ve diş sağlığı bu zamanı mühim seviyede etkilemektedir. Bilhassa periyodik ve ideal ağız bakımı gerçekleştiren, diş ipi ve ağız gargarası gibi malzemeleri etkili bir biçimde kullanan kişilerde bu zaman daha uzun olabilir. Bunun ile beraber, sigara ve alkol kullanımı implantın kullanım süresi üzerinde negatif etkiler oluşturmaktadır. Ayrıca, diş eti problemleri ve kemik kalitesini olumsuz etkileyen öteki sağlık problemleri de implantın ömrünün kısalmasına sebep olabilir.

Başarılı bir şekilde sonuçlanan implant tedavisinin temel noktalarından biri, doğru bir plan ve bu planı düzgün bir şekilde hayata geçirmektir. İmplantın kemik ile uyum sağlaması yalnız başına yeterli olmamaktadır. İmplantın yerleştirildiği yerde eksik planlama sebebi ile meydana gelebilecek uzun zamanlı problemlere engel olmak da esastır. Bu sebep ile, doğru bir planlama ve ideal şekilde hayata geçirme, implant tedavisinin başarısını ve kullanım süresini direk olarak etkileyen temel etkenlerdendir.

Ayriyeten, implant tedavisi ardından periyodik kontroller ve diş doktorunuzun tavsiyelerini yerine getirmek, implantın uzun ömürlü sağlığını ve direncini muhafaza etmede mühimdir. Aklınızdan çıkarmamanız gerekir ki, her hasta birbirinden farklıdır ve implantın ömrü bireysel durum ve bakım ile alakalı olarak farklılık gösterebilir.

Kısacası bir implant yapıldıktan sonra ömür boyu da kullanılabilir, kısa süreli de. Bu süreyi değiştirmek hastanın kişisel bakımlarından tutun beslenmesine kadar her şey ile alakalıdır. Eğer ömür boyu implantınızı kullanmayı arzu ediyorsanız ağız ve diş bakımınıza, tükettiğiniz gıdalara ve doktor kontrollerinize dikkat etmeniz gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir