Diş Tedavisi

İmplant Kaç Yaşından Sonra Yapılmaz?

İmplant Kaç Yaşından Sonra Yapılmaz

İmplant tedavisine başvuran kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak her tedavide ihtiyaç duyulduğu gibi implant tedavisinin de yapılması için bazı mecburi durumlar vardır.

İmplant tedavisinde implantın çeneye uygulanabilmesi için, çene kemiğinin durumuna ve miktarına bakılması gerekmektedir. Bu sebep ile implant tedavisinin yapılabilmesi için diş ve çenenin kemik gelişimi sonlanmamış olması gerekmektedir.

Kemik gelişiminin sonlanma zamanı erkeklerde 17-18 yaşlarda olurken kızlarda bu zaman 15-16 yaşta olmaktadır. İmplant işleminde kemik gelişimiyle alakalı en alt yaş sınırı ortalama 18’dir. İmplant diş tedavisinin uygulanabilmesi için ise herhangi bir üst yaş sınırı mevcut değildir. Çok yaşlı bireylerde bile bu tedavi tekniğinin gerçekleştirilmesi için bir mani bulunmamaktadır.

Sağlık bakımından iyi halde olan ve çenesi üzerinde yeteri kadar kemik yer alan ve kemik gelişimini yaş olarak tamamlamış olan her bireye implant tedavisi uygulanabilir. Ancak meydana gelebilecek sistematik rahatsızlıklar, bu tedavisinin tamamlanması aşamasında pürüzlere sebep olabilir.

İleri Yaşlarda Meydana Gelebilecek Bazı Problemler

Her ne kadar ilerleyen yaşlarda implant tedavisinin uygulanmasında bir problem olmasa da kişinin bazı hallerde implant tedavisi görmesi tehlikeli bir durum ortaya çıkarabilir. Bu durumun da en temel nedeni kişinin zamanla diş etlerinde meydana gelen doku kaybı ve dökülen dişleri sebebi ile oluşan bazı problemlerdir. Ayriyeten bazı kişilerde oluşan kemik erimesi de bu problemlere ilave olarak sıkıntı oluşturabilir. Bu gibi hallerde her ne kadar bazı tekniklere başvurulsa da kişinin implant tedavisi olması gereken zamanı uzayan süreçlerdir.

Mesela kemik kalitesini yükseltmek amacıyla kemik tozu gibi işlemler uygulanabilir. Fakat bu da uzun zaman alan bir işlem olduğundan dolayı kişiye engel olabilecek bir durumdur. Ayriyeten hastada genel sağlık bakımından bazı sorunların bulunması da implant tedavisinin gerçekleştirilmesi hususunda sıkıntı oluşturabilir.

Bu sebep ile yaşlı bireylerde de implant tedavisinin doğru ve sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için bireyin deneyimli ve bilgili doktorlar tarafından incelenip uygunluğu hususunda fikrine başvurulması son derece mühim bir husustur. Şayet hekimler onaylamazsa implant tedavisinin uygulanmaması en doğru seçenektir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir