Diş Tedavisi

Braket Lastik Nedir? Neden Kullanılır?

Braket Lastik Nedir Neden Kullanılır

Ortodontik tedavi esnasında diş hareketleri için dişlere takılan lastiklere braket lastik denilmektedir. Braket lastik ve teller sayesinde dişlerde düzelme gözlemlenmektedir. Ortodontik tedavinin değişik aşamalarında farklı amaçlar için elastikler ve braketler kullanılmaktadır. Dişlere takılan teller sayesinde dişler kolaylıkla düzeltilmektedir. Ancak iki çene arasındaki ilişkinin ve kapanışların sağlıklı duruma dönüştürülmesi için elastik ve braket lastik kullanımı zorunludur.

Çene ilişkilerini düzeltebilmek için değişik yöntemler bulunmaktadır. İşlevsel apareyler, headgear ve ameliyat gibi yöntemler de kullanılmaktadır. Fakat en fazla kullanılan metot elastik kullanımıdır.

Braket lastiklerin ağız içerisinde çok fazla görülmemesi hastalara avantaj sağlamaktadır. Diğer tedavilerden daha az zahmetli ve daha az belirgin olması tercih nedenidir. Braket lastikler sürekli ve doğru kullanıldığında diğer yöntemlere kıyasla iyi sonuç vermektedir. Elastikler iki çene arasındaki ilişkiyi düzeltmek için en ideal yöntemdir.

Kullanılan elastik çeşitleri medikal alanlarda da kullanılmaktadır. Lateksten yapılır ve ağız içinde bulunması hastalar için risk taşımaz. Braket lastik ürünleri hastalara zarar vermemektedir. Elastikler son dönemlerde ortodonti tedavinde sıklıkla kullanılmaktadır. Braket lastikler çok kullanılan bir tedavi olsa da %100 hasta kullanımına bağlıdır. Şayet diş hekimimizin gösterildiği gibi ve istediği kadar kullanılmadığı takdirde arzu edilen etkiyi göstermez. Dişlerin hareketi için takılan sürenin uzunluğu son derece önemlidir.

Braket lastikler değişik çap ve kuvvete sahiptir. Değişik düzeltme tedavileri için değişik elastikler kullanım yapılmaktadır. Karşılıklı dişlerin birbiri ile en iyi şekilde oturması için daha küçük çaplı kuvvetli braket lastik kullanılmaktadır. İki çene arasındaki ilişkiyi düzenleyebilmek için de geniş çaplı braket kullanımı önerilmektedir.

Ortodontistlerimizin tel üstünde yapamadığı hareketler braket kullanımı ile başarılı sonuçlara ulaşmaktadır. Ortodontik tedavinizin hızlı ve güzel sonuçlanması için braket lastik kullanımına bağlıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir