Diş Tedavisi

Hangi Durumlarda Dişe Tel Takılır?

Hangi Durumlarda Dişe Tel Takılır

Diş teli nedir? Diş teli neden takılır? Diş teli hangi durumlarda takılır? Diş teli tedavisi nasıl uygulanır? Kimlere diş teli takılır? Diş teli tedavisi aşamaları nelerdir? Hangi dişlere diş teli takılır? Diş teli tedavisi süresi ne kadar sürer? Diş teli tedavisi acıtır mı? Diş teli tedavisi hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Teli Kimlere Uygulanmaktadır?

Ortodonti tedavisi olarak bilinen diş teli tedavisi, dişlerde çapraşıklık olduğu durumlarda, yamuk veya eğri dişlere uygulanmaktadır. Diş teli tedavisi her yaştan hastaya uygulanabilmektedir. Tedavi sürecinde diş telininin görünümü nedeniyle bazı hastalar estetik kaygı problemi yaşamaktadır. Ancak bu kaygı diş teli tedavisi süresi boyunca sona ermektedir.

Diş teli tedavisi için ortodonti hekimine veya ortodonti bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

Diş teli takılmadan önce dişlerinizin röntgeni çekilerek diş ve ağız sağılığınızın genel kontrolü yapılmaktadır. Ağız içerisinde varsa apse, çürük, kanal tedavisi, diş taşları veya kanal tedavisi ihtiyacı gibi problemlerin öncelikle tedavisi yapılır. Ortodonti tedavisinin sağlıklı bir şekilde devam edilebilmesi için dişlerinizin sağlıklı olması gerekmektedir.

Diş Teli Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Diş teli tedavisi dişlerin çapraşık olduğu durumlarda veya yamuk dişlere uygulana bir tedavidir. Çapraşık ve yamuk dişlere sahip olan hastalar diş teli tedavisi sonrasında %100 bu problemden kurtulmuş olacaklardır.

Diş teli tedavisi çene bozukluklarının düzelmesi gerektiğinde de uygulanmaktadır.

Aynı zamanda üst çene ve alt çenenin birbirinden farklı olduğu durumlarda da diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Dişler arasında boşluk olduğu durumlarda, diş dizilişinin bozuk olduğu durumlarda, dişlerin üst üste binmesi ve dişlerin dönme probleminde diş teli tedavisi uygulanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir