Diş Tedavisi

Retainer Nasıl Temizlenir?

Retainer Nasıl Temizlenir

Retainer nedir? Retainer tedavisi neden uygulanır? Retainer temizliği nasıl yapılmalıdır? Retainer temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Retainer çeşitleri nelerdir? Retainer teli nedir? Retainer hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Retainer Nedir?

Retainer, diş teli tedavisi sonrasında pekiştirme tedavisi olarak uygulanan apareylerdir. Hastalara uygulanan farklı Retainer çeşitleri bulunmaktadır. Retainer çeşitleri kısaca şunlardır;

Hareketli Retainer, damağın şekline uyan ve dişlerinin dışına kadar uzanan tel uzunluğuna sahip plastik türü bir kalıptan yapılmıştır. Hareketli retainer çeşidine aynı zamanda diş hekimliğinde Hawley adı da verilmektedir.

Şeffaf Retainer, hareketli retainer çeşidine göre fark edilmeyen bir retainer çeşididir. Bunun nedeni şeffaf retainerler şeffaf plastikten yapılmıştır. Dişlerin üzerine oturtulan bu retainer çeşidine dışarıdan bakıldığı zaman görmeniz mümkün değildir.

Sabit Retainer, dişlerin arka kısmına kadar uzanan bir tel parçasıdır. Doldu ışığı ile sertleştirilen ve kompozit malzeme ile dişlere kalıcı olarak yapıştırılmaktadır.

Retainer Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Retainerlarınızı ağzınızdan çıkararak soğuk su ile veya ılık su ile yıkayabilirsiniz. Apareylerinizin üzerinde plak veya yemek artığı varsa el yardımı ile ovalayarak bu kısmı temizleyebilirsiniz.

Plaklarınızın bu yıkama sonrasında yeterince temiz olmadığını düşünüyorsanız 5 dakika suda bekletebilirsiniz.

Temizleme sırasında ağız gargaraları, diş macunları, kaynar su veya beyazlatıcı gibi temizleyicilerden uzak durmanız gerekir. Bu tarz temizleyici ürünler apareylerinize zarar verebilir. Eğer temizlik için herhangi bir ürün kullanmak istiyorsanız bir sirke veya karbonat ile bu temizliği apareylerinize zarar vermeden tamamlayabilirsiniz.

Apareyleriniz eğer dişlerinize sabit ise yumuşak uçlu diş fırçası yardımı ile apareylerinizin temizliğini yapabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir