Diş Tedavisi

Geçici Kron Ne Kadar Dayanır?

Geçici Kron Ne Kadar Dayanır

Geçici kronların dayanıklılık süresi konusunda net bir bilgi vermek son derece güçtür. Geçici kullanım amacı ile uyguladıkları için kron yapılırken tercih edilen materyaller fazla kaliteli olmamaktadır. İdare edilecek biçimde tasarlanarak dişlere yapıştırılmaktadır.

Geçici kronların kullanım süreleri genel olarak değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak birkaç ay ile sınırlı olmaktadır. Nedeni de uzun süreli kronlara geçiş yapılana kadar kullanılmasının amaçlanmasıdır. Esas kronlar hazır hale getirildikten sonra geçici kronların kullanımı son bulacaktır. Çıkarılıp kullanılmaya uygun olmayan kronlar olduğu için dayanıklılığının yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Geçici Kron Diş Nedir?

Diş kaplama her daim uzun müddet kullanım düşünülerek yapılan bir uygulamadır. Bazı durumlarda geçici kron işlemi gerekli olmaktadır. Geçici kronlar isminden de anlaşılacağı üzere kısa müddet kullanım amaçlanan durumlar için tercih edilmektedir. Esas kullanılması gerekli olan kronlara geçiş yapılmadan önce ağza entegre edilir.

Geçici olarak uygulandığı için yüksek bir dayanıklılığı yoktur. Esas kronlar göre geçici kronlar fazlası ile kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı hastalara geçici kron uygulanacak ise daha çok dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde kolay bir şekilde kırılabilir, dişte kötü bir görüntüye neden olabilir. Bu konu hakkında diş doktoru tarafından gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Kron Ne İşe Yarar?

Diş formu zamanla bakım ve beslenme ile bağlantılı olarak aşınır veya kırılabilir. Travmatik kazalarda bilhassa küçük yaşlardaki çocuklarda ve riskli sporlar ile ilgilenen kişilerde sıklıkla karşı karşıya kalınmaktadır. Meydana gelen kırıklar sonucunda estetik manada görüntü problemi yaşanmaktadır. Diş kronları ise böyle durumlar meydana geldiğinde devreye girmektedir.

Kırık diş görüntüsünü ortadan kaldırmak amacı ile diş kronları tercih edilmektedir. Diş yüzeyine uygulanarak doğal bir diş formu ortaya çıkarılmaktadır. Yalnızca kırıklar değil, dişin tamamı ile olmadığı bölgelerde de kullanılmaktadır. Bilhassa implant tedavisi uygulanmayan kişilerde tercih edilen bir tedavi işlemdir.

Estetik ağız ve diş formuna sahip olabilmek adına diş kronları idealdir. Diş kronları sayesinde yalnızca estetik bir görüntü değil, sağlıklı ağız ve diş formuna sahip olunmaktadır. Kısa bir zaman içerisinde yapılan işlemler ile özel günlerde veya günlük hayatınızda kendinizi bedensel ve psikolojik olarak iyi hissetmenize yardımcı olur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir