Diş Tedavisi

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır

Dişlerinde sorun olan fakat takma diş gibi geleneksel yöntemleri istemeyen, bir türlü karar veremeyen bireyler, implant uygulamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinmek istemektedir. Hasta ilk olarak implant tedavisinin hastadan hastaya farklılık gösteren tekniklerin kullanıldığı bir tedavi biçimi olduğunu bilmelidir.

Kişinin kemik ve yüz formu, kemik yoğunluğu ve miktarı, ağız sağlığı implant çeşidi ve uygulanma biçimini belirler. Her hasta için bireysel bir tedavi planı yapılır.

İmplant, çene kemiğine konumlandırılan ve kök anatomisi ile uyumlu vida biçiminde titanyumdan üretilmiş bir materyaldir. Diş kökü vazifesi görmek için üretilmiştir. Bu vida biçimindeki implantın üstüne protez olarak diş biçiminde kron konumlandırılır. Bu kron da çoğunlukla zirkonyum ya da metal destekli porselenden üretilir.

Diş implanti yaptırmak genellikle hastaların korkmasına sebep olan bir işlem olsa da deneyimli hekimler sayesinde kişi hiç acı hissetmez. İmplant işlemleri 4 ayrı yöntemle uygulanır. İmplant uygulamasında hangi tekniğin sizin için uygun olduğunu hekiminiz belirler.

  1. Yöntem: Diş implant uygulanacağı aynı seansta çekilir ve diş köküne implant anında konumlandırılır. Bu hem hasta hem de hekim için en rahat ve kolay yöntemdir. Dikiş ve kesi yapılmaz, cerrahi işlem gerektirmez. Neredeyse hiç acı meydana gelmez, hatta kişi ilaç kullanımına başvurmadan normal hayatına devam edebilir. Şayet çekim yapılan diş estetik bir alanda ise hemen üstüne geçici bir diş yapılır.
  2. Yöntem: Flapness olarak adlandırılan kapalı yöntemde herhangi bir kesi bulunmaz. Kesi olmadığı için herhangi bir kesi ihtiyacı da bulunmaz. İmplant uygulanacak bölge punch olarak adlandırılan bir alet ile yalnızca implantın konumlanacağı kadar bir oyuk açılarak implant o alana uygulanır. Böylelikle dikiş, kanama, acı günü cerrahi işlemin meydana getirebileceği komplikasyonlardan uzak durulur.
  3. Yöntem: Mini implant işlemi, bilhassa arka dişler için kullanılan bir yöntemdir. Üst ya da alt çenede bazı anatomik alanlar mevcut. Üst çenede sinüs alanı, alt çenede de mandibular kanal ve içerisinde lingual sinirin bulunduğu alan. Bu alanlarda diş çekimi yapıldığında kemik erimeye başladığından dolayı kemik yüksekliği düşer ve ileri cerrahi teknikleriyle kemik eklemesi gerekli olur. Bu ileri cerrahi tekniği kullanmamak için mini implant kullanımına başvurulur.
  4. Yöntem: Klasik cerrahi tekniği olan bu yöntemde kişinin ağzında implant uygulanacak alanda uygun bir kesi açılır. Kemik iyice fark edilir ve implant bu alana konumlandırıldıktan sonra dikiş atılır. 1 hafta ardından dikişler alınır. Bu teknikte implant konumlandırılırken şayet kemik yoğunluğu az ise kemik grefti denilen kemik ilave etme işlemi de implant beraberinde yapılır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir