Diş Tedavisi

Fiber Post Uygulaması Nedir?

Fiber Post Uygulaması Nedir?

Fiber post uygulaması özellikle diş kayıplarını önlemek amacı ile sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Fiber post uygulaması özel teknikler uygulanarak yapılan bir tedavi yöntemidir.

Fiber post uygulamasında diş kökünün sağlam olmasına rağmen çevresi yıpranmış eğer dişin korunması yine bu uygulama ile yapılır. Kalıcılığı ile dişinizin uzun yıllar kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde dişlerinizi oluşabilecek her olumsuz rahatsızlıktan koruyabilirsiniz.

Fiber post uygulamasında yer alan post kelimesi çivi anlamına gelmektedir. Bu çivi özel materyaller kullanılarak dişin içerisinde açılan kanaldan köke kadar yerleştirilir. Ayrıca köke yerleştirilen bu çivi sayesinde diş sabit ve daha sağlam olur. Fiber post uygulaması pek çok yerde karşınıza post core adı ile de çıkabilir. Dişte yer alan yıpranmalara bağlı olarak çeşitli dolgu metotları da bir arada uygulanabilir.

Fiber Post Nasıl Uygulanır?

Hastaya fiber post uygulaması yapılabilmesi için öncelikle kanal tedavisi yapılmaktadır. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra post adı verilen özel materyaller diş içerisinde açılan kanaldan içeri doğru monte edilir. Köke kadar inen bu materyaller dişin iç kısmında tam bir destek sağlar.

Dişin deforme olduğu ve madde kaybı olarak görülen durumlarda da uygulanan fiber post uygulamasında gayet iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Ayrıca fiber post uygulaması diş kırılmalarında ve çeşitli ağız problemlerinde de uygulanabilen bir uygulamadır. Fiber post uygulaması diş hekimleri tarafından sıkça önerilen bir uygulamadır. Fiber post uygulaması sayesinde dişlerinizde uzun vadeli bir kullanım ömrü sağlanabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir